Business is booming.

Parasal Genişleme Nedir? Parasal Genişleme (QE) Nedenleri Sonuçları

0 3.341

Son aylarda özellikle başta FED olmak üzere çeşitli Merkez Bankaları tarafından uygulanan bir politikadan bahsedeceğim. Bu bir çeşit kısa süreli çözüm olan ” Parasal Genişleme ” olarak bilinmektedir. Bu kavram özellikle Covid-19 salgınıyla beraber çöken piyasalara müdahale olarak biliniyor. Parasal genişleme her ne kadar kısa süreli bir çözüm olsa da artıları ve eksileri var. Ünlü ekonomistler ve ekonomi yazarları parasal genişlemenin mutlak çözüm olduğu görüşünde değil. Öncelikle parasal genişleme nedir? Parasal genişleme ne işe yaramaktadır? FED’in para basması ne anlama geliyor? Borsaları FED’mi arttırıyor? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Parasal Genişleme Nedir?

Merkez Bankalarının tahvil, bono gibi araçları satın alarak piyasaya para enjekte etmesine denir. Kısaca özetleme yapacak olursam Merkez Bankalarının ekonominin durduğu dönemlerde piyasada hareketliliğin azaldığı dönemlerde piyasaları canlandırmak adına para arzını arttırmasına denir. Merkez bankası piyasalara para sürerek mal ve hizmet arttırımını amaçlar. Bununla birlikte faizleri de düşürerek kredi alımı kolaylaştırır kredi kanallarını da elinden geldiği kadar aktif tutmaya çalışır.

Parasal genişleme özellikle son dönemlerde FED tarafından karşımıza çıktı. Borsalarda tarihi düşüşler olması ve şirketlerin bir çoğunun iflas eşiğine gelmesiyle birlikte parasal genişleme ile bunların önüne geçilmeye çalışıldı. Fakat her ne kadar parasal genişleme yapılsa da ve hala yapılmaya devam edilse de piyasa da risk hala devam etmektedir. Bundan dolayı parasal genişleme arttıkça ilerleyen dönemlerde enflasyon riski de artacaktır. Özellikle gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde bu risk daha yüksektir.

FED Piyasaya Para Sürüyor

Örnek bir parasal genişleme haberini sizin için araştırdım.

Haber Bloomberg HT’nin haberi. FED tam 5 trilyon dolarlık bir likitide sunmaya hazırlanıyor şeklinde. Bu haberde tam bu konudan bahsediyor. Bu haberi okuyarak konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Linki aşağıda bırakıyorum ;

FED PARASAL GENİŞLEME

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku