Pes Etmeyen Bir Girişimci: Harland Sanders (KFC)

0 130

KFC, pek çoğumuz  tarafından çok sevilen, sıklıkla  tercih edilen dünyanın en önemli gıda markalarından birisi haline gelmiştir. Ancak KFC markasının ortaya çıkmasında yatan başarı hikayesini ve logosunda yer alan gözlüklü kişiyi bilenimiz hayli azdır. Bu yazımızda; sizlerin bu merakını gidermeye yönelik araştırma yaptık ve bunları yazımızda derledik.

KFC’nin logosunda yer alan Harland Sanders kimdir ?

Harland Sanders 1952 yılında kurulan Kentcuky Fried Chicken kısaca KFC markasının kurucusu olan Amerikalı girişimcidir. Şirketin logosunda gördüğümüz kişi ta kendisidir.

KFC’nin ortaya çıkış hikayesini daha iyi anlayabilmek maksadıyla şimdi kısaca Harland Sanders’in hayatına göz atalım.

Harley Sanders 1890 yılında Indiana’da dünyaya gelmiştir. 5 yaşında babasını kaybetmiştir. Bunun üzerine annesi  işe girmek durumunda kalınca,  çocuk yaşta kardeşlerinin sorumluluğu omuzlarına yüklenmiştir. 10 yaşında iş hayatına atılan Sanders, çeşitli işlerde çalışmıştır. Üvey babası tarafından zulüm görmesi evden kaçışını hazırlayan temel etkendir.

Kimliğinde yer alan doğum tarihini değiştirmiş ve Amerikan Ordusuna katılmıştır. 18 yaşında ordudan ayrılarak bir evlilik yapar. Bu evlilikten biri erkek üç çocuğu olur ancak erkek çocuğu hayata erken gözlerini yumar. Yaklaşık 4 sene boyunca trenlerde kondüktörlük yapar. İşten kovulmasının ardından karısı 2 çocuğunu da yanına alarak Sanders’i terk etmiştir.

Sanders ileri ki yıllarda ortaya çıkaracağı bir dünya markası ile hem karısına, hem de karısının erkek kardeşine ders niteliğinde cevap verecekti. Sanders hayata tutunmak için çeşitli işlerde çalışmıştır. Hukuk okumaya karar vermiş lakin başarılı olamamıştır. 40 yaşına geldiği halde tatmin edici bir noktada olmayan Harland Sanders, bir dönem intihar etmeyi bile düşünmüştür. Ancak aşçılık konusundaki yeteneklerini hatırlayarak, bu alana yönelmiş ve kendine bir dükkan açmaya karar vermiştir.

Bunun üzerine Corbin isimli bir şehirde motel, kafe, benzin istasyonu satın almış ve buradaki müşterilerine gıda üzerine hizmet vermeyi de planlamıştır. Yapmış olduğu lezzetli menülerin ünü zamanla yayılmaya başlamış ve kendisine eyalet mutfağına yaptığı olumlu katkılardan dolayı Kentucky Albay rütbesi verilmiştir. Özellikle tavuk yemeklerinde kullandığı sosun müşteriler tarafından çok beğenildiğini fark edince tarifini geliştirmeye karar verir. Müşterisini hızla arttıran Sanders’e 1949 yılında ikinci kez Kentucky Albay ilan edilmiştir.

Mücadeleden Geri Adım Atmayan Bir İsim: Harland Sanders

Her şey yolunda gibi gözükse de yeni otoban yüzünden tesisinin bulunduğu yol kullanılmaz hale gelmiştir. Bu da Sanders’in müşterilerinin her geçen gün azalmasına neden olmuştur. Harland Sanders yaşanan bu gelişme üzerine borçlarını ödeyebilmek için elindeki varlıkları satmak durumunda kalmış ve 66 yaşına geldiğinde yine meteliksiz kalmıştır. Elinde yalnızca emekli maaşı bulunan Sanders, hiçbir zaman pes etmeyi, geri adım atmayı düşünmemiştir.

Elindeki tarifle birçok restorana gitmiş, ancak tarifi gittiği her restoran tarafından reddedilmiştir. Rivayete göre 1000’den fazla restorandan reddedilmesinin ardından, kendisiyle çalışmayı kabul eden bir restoran bulabilmiştir.

Ürün başına ödeme alan Sanders’in bu lezzetli tarifi epey popüler olmuştur. KFC’nin efsane haline gelmesiyle Sanders 2 milyon dolar karşılığında  şirketini satmıştır. Ayrıca KFC logosunda bulunması için kendisine her yıl 250.000 dolar ödeme de yapılmaktadır.

90 yaşında hayata gözlerini yuman Sanders’in bizlere en büyük öğretisi pes etmemek, mücadele etmek ve asla vazgeçmemek üzerine olmuştur. Eğer 66 yaşında pes etmiş olsaydı, bugün bu efsane marka olmayacaktı.

Çeşitli içeriklere erişmek için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz 🙂

Kaynakçalar

paratic

pinclipart

networkokulu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku