Business is booming.

Sabit Kur Nedir? Sabit Kur Rejiminin Özellikleri Nelerdir? Kur Politikaları

0 1.149

Kurlara, canlı döviz işlemlerine bakanların zaman zaman aklından geçirdiği sorulardan biri de ” kur sabitlenirse ne olur? ” gibi sorular sormaktadır. Kur politikaları bir ülkenin ekonomik durumunu, refahını, ekonomik gücünü belirlerken oldukça önemli bir yer almaktadır. Ekonomi politikaları içinde kur dengesi oldukça önemlidir. Kur sabitlenirse ne olur? sorusuna bu yazıda cevap vermeye çalışacağım. Sabit kur nedir? Sabit kur rejimi nedir? Kur politikaları nelerdir? bu sorular hakkında sizler için çeşitli araştırmalar yaptım.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Sabit Kur Nedir?

Sabit kuru öğrenmeden önce kur rejimi hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Kur Rejimi : Bir ülkenin kur politikalarında izlediği yola denir.

Sabit kur adından da anlaşılacağı gibi bir ülkenin para biriminin yabancı bir para biri karşısında sabitlenmesine denir. Yerel para birimi sabitlenen para biriminin değerine göre hareket etmektedir. Bu sabitlemeyi kuru sabitleyen ülkenin Merkez Bankası yapmaktadır. Merkez Bankası müdahale etmediği sürece kurda bir değişme olmaz. Sabit kur içerisinde birde peg rejimi vardır.

Peg rejimi yerli parayı belirli bir rezerv paraya ya da birden fazla paranın oluşturduğu bir sepete bağlamaya peg etme deniyor. (Mahfi Eğilmez Kendime Yazılar)

Türkiye Sabit Kur Rejimi

Türkiye sabit kur uygulayan ülkelerden bir tanesi. Türkiye sabit kur uygulamasını 1980’li yıllarda uyguladı. 1980’li yıllarda sabit kur uygulamasıyla Türk Lirası’nı yabancı para birimine endeksleyen Merkez Bankası bu dönemde büyük zorluklar çekti. Bu dönemlerde Türk lirasında olan değer kaybıyla beraber Merkez Bankası belirli dönemlerde devalüasyon yapıyordu. Bu uygulamanın yapıldığı zamanlarda kimin ne kadar ve ne zaman döviz alıp satacağına Merkez bankası karar veriyordu. Buna bağlı olarak kontrol Merkez Bankası elindeydi.

Bu dönemlerde dövize ihtiyaç duyulduğu zaman döviz karaborsaya düştü ve büyük krizler oluşmaya başladı. Döviz ihtiyacı olduğu için gizli gizli döviz girdisi yapılıyordu.

Türkiye 1980’lerde döviz kurlarının piyasada belirlendiği ancak Merkez Bankası’nın müdahaleleriyle yön verdiği müdahaleli dalgalı döviz kuru rejimine geçti. Bu rejim 2000’lere kadar sürdürüldü. Kur rejimindeki üçüncü değişiklik 2000’lerde yapıldı ve 2001 krizi öncesinde Türkiye bant içinde dalgalanma rejimi uyguladı. Bu rejim uzun süreli olmadı ve 2001 kriziyle birlikte çöktü. Kriz sonrasında Türkiye dalgalı kur rejimine geçti. (Mahfi Eğilmez Kendime Yazılar)

Sabit Kur Faydaları ve Zararları

Faydası : Sabit kurun en büyük faydası kontrolün tamamen Merkez Bankasının elinde olması ve sabit kur rejiminin uygulandığı dönemde sıkı maliye politikaları izlenmesidir.

Zararları : Sabit kur rejiminin en büyük zararları yabancı ülkede oluşacak enflasyonu yerel alanda da hissedilmesi. Diğer bir zarar ise döviz paralarda oluşacak karaborsa piyasasıdır.

Sizce Türkiye sabit kur rejimine geçmeli mi? Yorum yapabilirsiniz..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.