Business is booming.

SEGEM Belgesi Nedir? Segem Belgesi Nasıl Alınır? Segem Sınavı

0 671

SEGEM Nedir? SEGEM Belgesi Nasıl Alınır? SEGEM Belgesi Nerelerden Alınır? SEGEM Ne İşe Yarar? SEGEM Kelimesi Ne Demek? SEGEM hakkında sizler için araştırma yaptık.

SEGEM Nedir?

SEGEM kelime anlamı olarak “Sigortacılık Eğitim Merkezi” demektir. Sigorta ile alakalı bir belgedir. Sigorta sektörüne yönelik mesleki eğitim ve yeterlilik sınavlarını tek bir bünye altında toplamak amacıyla kurulmuş bir eğitim merkezi ve belgesidir. SEGEM; sigorta acenteleri, aktüerler, sigorta eksperleri, sigorta ve reasürans brokerleri için ayrı ayrı eğitim ve sınav tarihleri belirlemektedir.

SEGEM’in en temel etkeni ülkemizde sigortacılık sektöründe kaliteli hizmet vermeyi amaçlayan, eğitimin önemini bu alanda ön plana çıkararak, Türk Sigortacılık Sektörünün gelişmesini üst seviyelere taşımak olduğunu bilmeniz gerekir.

SEGEM Belgesi Nedir?

SEGEM belgesi; sigortacı, sigorta brokeri ve reasürans brokeri olmak isteyen kişiler tarafından alınması zorunlu olan bir belgedir. Bu belgeye sahip olmayan kişilerin sigorta poliçesi satmaya yasal olarak izinleri bulunmuyor.

SEGEM Belgesi Nasıl Alınır 2020

Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından açılan sınavları ve kursları takip etmeniz gerekiyor. SEGEM internet sitesi üzerinden sınav hakkında detaylı bilgi paylaşımı yapılıyor orayı takip etmekte fayda var. Belirli bir ücret karşılığında sınava katılabilir, sınav sonucunda istenen başarıyı da sağlayarak; SEGEM belgesini alabilirsiniz.

SEGEM Belgesi Almak İçin Gerekenler

Sigorta acenteliği teknik personelliği için SEGEM sınavına girmek için tek şart lise mezunu olmanız. Eğer lise mezuniyetiniz varsa SEGEM sınavına girebilir, belgenizi başarı ile aldıktan sonra da sigorta teknik personeli olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

SEGEM belgesinden sonraki süreçte 1,5 yıllık çalışma süresini doldurup, üniversiteden mezun olursanız kendinize ait sigorta acentesi bile açabilirsiniz. Daha sonra kendi patronunuz olabilirsiniz.

SEGEM Belgesi ne işe yarar?

Sadece bankacılık ve sigortacılık sektöründe çalışanlar için faydalı olabilecek bir belgedir. Sigorta Genel Merkezi tarafından belirli zamanlarda yapılan sınavlarda başarılı olan kişiler bu belgeyi alabilirler. Sigortacılık sektöründe çalışacak olan kişilerde mutlaka olması gereken ve aranılan bir belgedir türüdür. Acente çalışanının poliçe üzerine atacağı imzanın yasal olarak geçerli sayılabilmesi için SEGEM belgesine sahip olması gereklidir.

  • Sigorta acentesi açmak
  • Sigorta eksperi olmak
  • Aktüer olmak
  • Sigorta brokeri olmak
  • Reasürans brokeri olmak mümkün değildir.

SEGEM belgesi kimler için zorunludur?

Teknik Personel Yeterlilik Sertifikası olmayan acentelerde sigorta hizmetleri hakkında bilgilendirme; pazarlama ve satış işlemlerini yapma yetkisi olacak teknik personelin, gerçek kişi ve acente, tüzel kişi acente yöneticileri ile müdürleri veya bu ünvanı taşımayacak olsa bile bankacılık ve sigortacılık işleri ile ilgilenen kişilerin alması gereken belgedir.

SEGEM başvurusu nasıl yapılır?

SEGEM başvurusu Sigortacılık Eğitim Merkezi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvurular online internet üzerinden yapılmaktadır. Başvuru aşamaları aşağıdaki gibidir;

  • Öncelikle SEGEM sayfasına üye olun.
  • Açılan sayfadaki üyelik formlarını isim, soy isim, e-mail adresi ve kullanacağınız şifreyi yazarak “Gönder” butonuna tıklayın.
  • Kullanıcı girişi yapıldıktan sonra başvuru linkine tıklayarak, başvuru formunu doldurun.
  • Sınav hizmet bedelini SEGEM kurumuna “Yeterlilik Sınavı” adı ile yatırın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.