Business is booming.

Serbest Ticaret Anlaşması Nedir? STA Nedir? Türkiye İngiltere

0 207

Serbest Ticaret Anlaşması Nedir? Serbest Ticaret Anlaşması Nasıl Yapılır? Türkiye ve İngiltere Serbest Ticaret Anlaşması, STA Nedir? STA Ne Demek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İngiltere ile serbest ticaret anlaşması açıklaması sonrası, sosyal medyada en çok aranan konulardan biri “serbest ticaret anlaşması” oldu. Serbest ticaret anlaşması konusu gündemde yerini koruyor.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Ülkeler, gümrük tarifelerinden ve engellemelerden kurtulmak ve daha geniş çaplı bir ticaret anlayışı sergilemek adına çeşitli anlaşmalar yaparlar. Bu anlaşmalar genellikle iki ülkenin çıkarına olup gelecekte daha refah bir toplum oluşturmak adına bu anlaşmaları yaparlar.

Serbest Ticaret Anlaşması Nedir?

Serbest Ticaret Anlaşması (STA), anlaşmaya taraf ülkelerin kendi aralarında ticaretlerini etkileyen tarife ve tarife dışı engellerin bertaraf ederek, taraflar arasında bir serbest ticaret alanı oluşturulmasını sağlayan, ancak taraf ülkelerin üçüncü ülkeler ile ticaretlerinde mevcut ulusal düzenlemelerini sürdürmesine izin veren anlaşmalardır.

Türkiye-İngiltere Serbest Ticaret Anlaşması

Türkiye ile Birleşik Krallık arasında STA imzalanması dolayısıyla düzenlenen törene, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss’ın video konferans ile katılımıyla yapıldı.

Birleşik Krallık’ta 23 Haziran 2016 tarihinde yapılan referandum sonrasında başlayan Brexit süreci 1 Ocak 2021 tarihinde tamamlanacak. Buna bağlı olarak, Türkiye’nin 1 Ocak 2021’de Birleşik Krallık ile Gümrük Birliği ilişkisi sona erecek.

Ticari ilişkilerin bir Serbest Ticaret Anlaşmasının temelinde sürdürülebilmesi için Türkiye ve Birleşik Krallık arasında 2017 yılından bu yana temas ve müzakereler gerçekleştirildi. Anlaşma ile Brexit sonrası iki ülke arasındaki ticaret yapısıyla ilgili belirsizlik ortadan kalkmış oldu.

Anlaşma, Gümrük Birliği’nin 25 yıl boyunca getirdiği kazanımları korurken, Türkiye’nin Birleşik Krallık ile ilişkilerini daha da derinleştirme yönünde ilk adım oldu. STA ile sanayi ürünlerinde gümrük vergileri sıfırlanırken, tarım ve işlenmiş tarım ürünlerinde AB ile mevcut tavizler ölçeklendirilerek yeni ticari ilişkilere yansıtıldı.

Söz konusu taviz yapısıyla ihracatçıların, en önemli ihraç pazarlarından olan Birleşik Krallık’ta mevcut pazara giriş koşullarının korunması ve bu ülkenin diğer STA ortakları karşısında rekabet güçlerinin olumsuz etkilenmemesi konusunda mutabık kalındı.

Söz konusu anlaşmada, “Mal Ticaretinde Pazara Giriş ve Menşe Kurallarına” ilişkin hükümlerin yanı sıra “Gümrükler ve Ticaretin Kolaylaştırılması, Ticarette Teknik Engeller, Ticaret Politikası Önlemleri, Sağlık ve Bitki Sağlığı Önlemleri, Rekabet, Kamu Alımları, Fikri ve Mülkiyet Hakları, İdari ve Kurumsal Hükümler ile Anlaşmazlıkların Halli” fasıllarına yer verilirken, gümrük alanında karşılıklı iş birliği hususları da yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku