Business is booming.

Short Pozisyon Nedir? Long Pozisyon Nedir? Short Position-Long Position

0 235

Borsa’da işlem yaparken bazı kavramlar duyarız. Veya yatırım yapacağımız zaman bazı kavramları investing, mynet vb. sitelerin forumlarında duyarız. Short pozisyon veya Türkçe olarak kısa pozisyon. Uzun pozisyon, long pozisyon gibi kavramları sıkça duyarız. Peki ya bu kavramlar tam olarak ne demektir bilmemiz gerekiyor. Yeni başlayanlar için kısa ve basit bir anlatımla anlatacağım. Short pozisyon nedir? Kısa pozisyon nedir? Long pozisyon nedir? Uzun pozisyon nedir? Aşağıda basit bir şekilde anlatımı gerçekleştirdim.

Kısa Pozisyon ( Short Position ) Nedir?

Kısa pozisyon yani short position şeklinde de bilinen bu kavram bir yön kavramıdır. Ekonomi ve finans alanlarında özellikle yatırım kısmında bu kavramı sıkça duyarız. Kısa pozisyon ; bir yatırım aracının veya paranın yönünün aşağı yönlü yani değerinin azalacağı şeklinde fiyatlanması da denir. Örnek verecek olursak ; Bir dolar aldınız 200 TL olarak bozdunuz. Daha sonra doların düşeceğini tahmin edip pozisyon aldınız. Dolar düştü ve düşükten yeniden dolar aldınız. Yüksekten bozup, düşükten aldığınız için kısa pozisyon uygulamış oldunuz.

Uzun Pozisyon ( Long Position ) Nedir?

Uzun pozisyon olarak bilinen veya diğer adıyla Long position diye bilinen kavram tıpkı kısa pozisyon gibi yön belirtir. İleride değerleneceğini düşündüğünüz menkul kıymet, para, altın vb. araçları alma durumudur. Örnek verecek olursak bugün x bir şirketin hisse senedini alıp artmasını bekliyorsanız uzun pozisyon almışsınız demektir.

Borsa, yatırım, forex, kripto paralar vb. konular hakkında detaylı bilgiler almak için sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

ODAŞ İNCELEME

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.