Sigorta Nedir ? Belli Başlı Sigorta Çeşitleri Nelerdir ?

0 40

Sigorta Nedir ?

Sigorta; kişi ve kuruluşların çeşitli hasar ve zarar olasılıkları karşısında yaşanacak olası kayıplarını en aza indirgemek maksadıyla ödedikleri risk primi anlamına gelmektedir. Sigorta çeşitleri, günümüz dünyasında insanların değerli ve olumsuzluk anında riskli buldukları eşyalarına, taşınmazlarına vs. sigorta yaptırmak istemeleri nedeniyle hayli artmıştır. Yazımızda belli başlı ve en çok kullanılan sigorta çeşitleri hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

1- Zorunlu Deprem Sigortası(DASK) : Ülkemiz hepimizin bildiği gibi deprem ülkelerinden biri olarak kabul edilir. Ne yazık ki son zamanlarda depremlerin daha sık yaşanması sigortanın da gerekliliğini beraberinde getirmektedir. Zorunlu Deprem Sigortası ile deprem sonrası meydana gelen hasarlar güvence altına alınmış olur.

2- Trafik Sigortası: Ülkemizde trafiğe çıkan her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan sigorta türüdür. Bu sigorta ile olası kaza anlarında karşı tarafın veya 3. şahısların bedensel ya da maddi zararlarının karşılanması amaçlanmaktadır.

3- Bireysel Emeklilik Sistemi ( BES): Bireysel emeklilik sisteminde, zaten hali hazırda var olan emeklilik gelirimizin yanında bir de kendi birikimimiz ile emeklilik fonu oluşturabiliriz. Bu sayede amaç; emekli olduğumuz da refah seviyemizin artmasını sağlamaktır.

4- Konut Sigortası: Konut sigortasının biz vatandaşlara sağladığı avantaj ise; evimizde meydana gelebilecek deprem, hırsızlık vs. gibi olumsuz durumlara karşı bizleri garanti altına almasıdır.

5- Seyahat Sigortası: Gezmeyi seven insanlar için oldukça önemli olan seyahat sigortası ile, dünyanın herhangi bir yerinde başımıza gelebilecek kaza, eşya kaybı gibi olumsuzluklara karşın bizleri güvence altına almayı amaçlar.

6- Kasko: Araç sahipleri için büyük önem taşıyan sigorta türlerinden birisidir. Bunun sebebi ise; aracın yanması, çarpışma, çarpma, yaşanabilecek hırsızlık olayları gibi durumlarda kasko devreye girmektedir ve oluşan masrafların karşılanmasını sağlamaktadır.

7- Yıllık Hayat Sigortası: Hayat sigortası kapsamında ölüm anında ardımızda bırakacağımız ailemize maddi olarak güvence sağlayabiliriz.

Sigorta yaptırmak Avantajlı Bir Eylem midir ?

İnsanlar can ve mal güvenliğini sağlamak isterler. Burada bizlere sigorta çok önemli katkı sağlar. Sigorta sayesinde can ve mal güvenliğimizi belirli primler ödemek koşulu ile sağlayabiliriz.

Sigorta çok genel bir kavram olmakla beraber, günümüzde hemen hemen her şey için sigorta yapılabilmektedir. Örneğin; futbolcular bacakları için, doktorlar elleri için sigorta yapabilirler. Bu durum çeşitli meslek grupları içerisinde de uygulanabilir.

Sigortacılığın temel mantığı oluşması muhtemel olumsuz durumlara karşı risk bölümü yapıp, zararı minimuma indirmektir. Ülkemizde doğal afetlerin sıkça yaşandığını düşündüğümüz zaman sigortanın önemini daha da iyi idrak edebiliriz.

Sigorta kavramı, her an başımıza bir şeye gelebileceğini ve doğal afetlerin son zamanlarda sıkça yaşandığını göz önünde bulundurduğumuz zaman önem teşkil eden bir kavramdır. Hayatımızda olabilecek olumsuzlukların önüne geçemesek bile tedbirimiz alabiliriz. Bu yüzden; sigortacılık kavramı bizler için büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Çeşitli içeriklere erişmek için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz 🙂

Kaynakçalar

https://www.sigortam.net/kasko-sigortasi/sigorta-cesitleri-nelerdir

http://www.bestyayincilik.com/Haberler/Haberler.aspx?HABER=7314

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku