Business is booming.

Sigortam Aktif Mi? Sigorta Kontrol Etme, E-Devlet Sosyal Güvenlik

0 3.031

SSK Sigortam Aktif Mi? Sigorta Başlangıcım Yapıldı Mı? Sigortam Yatıyor Mu? Sigortam Hakkında Nasıl Bilgi Alabilirim? Sigortam Var Mı Yok Mu Nasıl Öğrenebilirim?

Yeni işe başlayanların en merak ettiği sorulardan biri sigortam aktif mi? sorusudur. Çalışanların hayatları boyunca en büyük güvencelerinden biri olan sigortaları ileriki yaşlarda emeklilik açısından çok önem taşır. Sigortanızın yatıp yatmadığını kontrol etmeniz gerekir.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Sigorta Kontrol Etme

5510 gereği sigortasız işçi çalıştırmak yasaktır. Sigortasız çalışan bireyler sigortalı vatandaşların yararlandığı hiçbir haktan, seçenekten yararlanamazlar. Buna bağlı olarak sigortanızın yatıp yatmadığından emin olmanız adına her ay düzenli kontrol etmeniz gerekir.

Sigortanın yatıp yatmaması çok önemlidir. Bazı işverenler eksik sigorta yatırabiliyor, sigorta girişini geç başlatabiliyor, deneme süresi adı altında işçisine sigorta yapmıyor. Burada size düşen görev sigortanızın yatıp yatmadığını işe başladığınız andan itibaren kontrol etmektir. Sigortanın yatmaması durumunda işçinin işvereni şikayet edip tazminat alma vb. hakları bulunmaktadır.

ALO 170 Hattı

Bakanlığa bağlı olan ALO 170 hattını arayarak istediğiniz zaman sigortanız hakkında destek alabilir. Çalışma bakanlığına bağlı olan bu hat üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Küçük bir dipnot bu hatla yapacağınız görüşmelerde ufakta olsa bir ücret alınmaktadır.

E-Devlet Sigorta Sorgulama

Sigortanızın yatıp yatmadığını sorgulamanın şüphesiz en iyi yolu E-Devlet sistemidir. E-Devlet sistemi sigortanızın kaç gün yattığını, kaç TL prim yattığını, nerelerde çalıştığınızı, emekliliğinize kaç gün kaldığını gibi birçok hizmetiyle beraber son 1 ayda sigortanızın yatıp yatmadığını da sizlere sunuyor. Fakat anlık olarak öğrenmek mümkün olmuyor eğer ay başında işe girdiyseniz e-devlette sigortanız o ayın 23’ünden itibaren görülmeye başlar. Anlık öğrenim için Alo 170’i aramanız gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku