Business is booming.

SpaceX Tarihe Geçti – Uzaya İnsan Gönderen İlk Özel Şirket – Demo 2

0 1.023

Elon Musk‘ın önderliğinde SpaceX dünya tarihini değiştirecek bir olaya imza attı. 30 Mayıs 2020 Türkiye saati ile 22:22’de SpaceX aracı 2 astronotla beraber uzaya doğru yolculuğa çıktı. Bu yolculuğun önemli olması ve tarihe geçmesinin ana sebebi uzaya giden daha doğrusu uzaya insan gönderen ilk özel şirket olması.

Demo-2 görevi olarak adlandırılan bu tarihi olay başarılı bir şekilde gerçekleşti. Astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken bugün TSİ 22.22’de Falcon 9 roketiyle kalkışa geçti ve kısa sürede yörüngeye ulaştı. İki astronot şu anda Crew Dragon kapsülü içerisinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaşmayı bekliyor.

SpaceX klasik bir duruma gelen Falcon 9 iniş denemesini bugün yine gerçekleştirdi. Tam 70 metre uzunluğunda devasa roket, yörüngeden Yeryüzü’ne geri döndü ve okyanusun ortasında bulunan otonom bir gemiye kusursuz bir iniş gerçekleştirdi. Böylece Demo-2 görevi her anlamıyla başarılı bir şekilde sonlandırılmış oldu.

NASA astronotları Douglas Hurley ve Robert Behnken’in ISS’e ulaşması yaklaşık 19 saat sürecek. Crew Dragon kapsülünün yarın (31 Mayıs) TSİ 17.29’da Uzay İstasyonu’na kenetlenmesi planlanıyor. Hurley-Behnken ikilisinin yaklaşık bir ay boyunca ISS’de kalması bekleniyor ancak görevin uzunluğu henüz tam olarak belirlenmiş değil.

SpaceX tarihi uçuşunun görüntülerini aşağıda yer alan videoda izleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.