Business is booming.

Spekülasyon Nedir? Spekülatör Kimlere Denir? Borsa Speküle

0 110

Spekülasyon Nedir? Spekülatör Kimlere Denir? Borsa Piyasa Yönlendirmesi Nasıl Yapılır? Spekülasyon Nasıl Yapılır? Borsada Olağan Dışı Hareketler Nasıl Olur? Spekülasyon ve Spekülatör Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgileri Sizler İçin Araştırdım.

Spekülasyon kelimesi borsa ile uğraşan veya yatırım işleri yapan insanların sıkça duyduğu kelimelerden bir tanesidir. Spekülasyon bugün ki koşullar ele alınarak bakıldığında borsada fiyatların birileri tarafından yön değiştirilmesi olarak adlandırılır. Spekülasyon’da amaç kazanç sağlamak adına gayri resmi yollarda fiyatları aşağı yönlü veya yukarı yönlü olarak yönlendirmektir.

Spekülasyon sadece borsada yapılmamaktadır. Ülkelerin resmi paraları üzerinden (Dolar, Euro, Ruble, Kuveyt Dinarı) yapılır. Hatta son zamanlarda yaygınlaşan kripto paralar üzerinden dahi spekülasyon yapılmaktadır.

Spekülasyon Nedir?

Spekülasyon kelimesinin gerçek anlamı Fransızcada kurgu demektir. Dilimize Fransızcadan geçmiştir. Tanımı ise şu şekildedir; Finansal piyasalarda ki dinamiklerin fiyatlarını aşağı veya yukarı yönlü belirli çalışmalar sonucu yönlendirilmesi denir. Genellikle yükseliş zamanlarında alım yapılarak veya düşüş zamanlarında satış yapılarak bu işlemler yapılır.

Borsa’da veya diğer yatırım enstrümanlarında kar etmek amacıyla spekülasyonlar bazı zamanlarda sıkça yapılmaktadır. Burada yapılan bu işle birlikte diğer yatırımcılarda risk altına girmektedir. Finansal piyasalar stabil olmadığı için yani devamlı değişkenlik gösterdiği için spekülasyonlar çoğu zaman amacına ulaşılan bir plan olarak görülmektedir.

Ekonomist

Spekülasyon Nasıl Yapılır?

Spekülasyon biliyorsunuz risklidir. Bu yüzden spekülasyon yapabilmek için en az 1 yıllık borsa deneyimine sahip olmanız gerekir. Piyasa fiyat varsayımları üzerine kurulu olduğu ve birçok değişken nedene bağlı olarak farklılaştığı için her zaman yatırım araçlarının değerini belirlemek zordur. Ama borsada da para kazanabilmeniz için bu doğru tahminlerde bulunmanız gerekir. Spekülasyoncular bu konuda yol gösterici olabilmektedir. Örneğin, ileride değerlenecek aracı yatırımcılarla paylaşabilmektedirler. Fakat bu manipülasyonla karıştırılmaması gereken bir konudur. Çünkü manipülasyonda asılsız söylentiler yayılır. Bu nedenle de yatırımcıların zarar edilmesi sağlanır. Spekülasyonda böyle bir durum söz konusu değildir.

Spekülasyonlar sonucunda borsanın işlem hacminde artışlar yaşanır. Yatırımcılar daha çok pozisyon açma kapama eğilimine girerler. Genellikle ülkelerin ekonomileri olumlu yönde giderken, yatırımcılar yatırım yapma eğiliminde olurlar. Bu zamanlar çoğu kişinin borsadan vurgun yaptığı dönemlerdir. Öyle ki tam tersi ekonominin kötü gittiği vakitlerde de vurgun yapılabilmektedir. Bunun için ünlü borsa yatırımcısı olan George Soros’u örnek olarak gösterebilirim. Soros, İngiltere’nin kriz geçireceğini öngörerek bu olumsuz durumu kendi lehine çevirerek 1 günde tam 1 milyon dolar kazanmıştır. Bu olaydan sonra Soros “İngiliz Bankalarını Soyan Adam” unvanını almıştır ve şu an en ünlü spekülatörlerin başında yer alır.

Spekülatör Nedir? Spekülatör Kime Denir?

Spekülatör, spekülasyon yapan kişilere verilen isimdir. Spekülatör unvanına sahip olmak için kesinlikle borsa nedir konusunda belirli bir seviyeye gelmiş olmak gerekir.

Detaylı bilgi için ; https://paratic.com/spekulasyon-nedir-nasil-yapilir/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.