Business is booming.

SPK-SPL Lisans Sınavı Nedir? SPL Sınavları Ne Zaman Yapılır?

0 409

SPK-SPL Lisans Sınavları Nedir? SPL Sınavları Ne Zaman Yapılır? SPL Sınavlarından Hangi Dersler Vardır? SPL Ne Demektir? SPL Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır? SPL hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda sizler için araştırdık.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

SPK-SPL Lisans Sınavı Nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu (Kurul) sınavlarının genel amacı, sermaye piyasası alanında ihtisas personeli, yönetici, türev araçlar personeli, değerleme uzmanı, kredi derecelendirme uzmanı ve kurumsal yönetim derecelendirme uzmanı olarak çalışanların mesleki yeterliliklerini, bilgi ve tecrübelerini gösterir lisans belgesinin verilmesidir.

SPL Lisansı Alanlar Hangi İşlerde Çalışabilir?

11.08.2001 tarih ve 24490 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Seri: VIII, No: 34 “Sermaye piyasasında Faaliyette Bulunanlar için Lisanslama ve Sicil Tutmaya ilişkin Esaslar Hakkında Tebliğ” uyarınca Sermaye piyasası Kurulu tarafından lisanslama sınavları yapılacaktır. Sınavların genel amacı, sermaye piyasası alanında ihtisas personeli, yönetici, türev araçlar personeli ve değerleme uzmanı olarak çalışanların mesleki yeterliliklerini, bilgi ve tecrübelerini gösterir lisans belgesinin verilmesidir.

Sınav, sermaye piyasasında çalışmak isteyen (Bankalar, Aracı Kurumlar gibi) fakülte mezunlarının girmesi gerekli olan bir sınavdır. Lisan almayanların sermaye piyasasında çalışmaları mümkün değildir. Sınava girmek için mutlaka bir kurumda çalışmak gerekmemektedir. Fakülte mezunları sınava girebilirler. Lisan alanların ilgili kurumlarda iş bulma şansları oldukça artmaktadır. Kurumlar, lisanslama belgesine sahip kişileri aşağıdaki alanlarda istihdam etmektedirler;

a) Hisse senetleri piyasası müşteri temsilcisi,

b) Sabit getirili sermaye piyasası araçları ve repo-ters repo piyasası müşteri temsilcisi,

c) Yatırım fonları müşteri temsilcisi,

d) Aracı kurum acentası olarak faaliyet gösteren banka şubeleri tarafından, Seri: V, No: 46 sayılı Tebliğ’in 24′üncü maddesi uyarınca Kurulumuza bildirilmesi zorunlu olan acentalık işlemlerinden sorumlu müşteri temsilcisi ile seans salonlarında hisse senedi alım satımı görevini yürüten müşteri temsilcisi,

e) Aracı kuruluş şube müdürü,

f) Aracı kurum irtibat bürosu sorumlusu,

g) Aracı kurum müfettişi,

h) Aracı kuruluş takas ve operasyon sorumlusu.

SPL Lisans Sınavı Başvuru ve Sonuçları Takibi

SPL Lisans sınavına girecek kişilerin öncelik yapması gereken şey https://basvuru.spl.com.tr/ bu siteye girip başvuru yapıp burada adımları takip etmek.

Sitede hem fiziki sınav hem de elektronik ortamda yapılan sınavlar için başvuru yapılıp para ödemesi yapılabiliyor. Daha detaylı bilgiler için sitede gezinerek net bilgiler alabilirsiniz. Bu site dışında yerlere güvenmeyin, para vermeyin, bilgi paylaşmayın.

SPL Lisans Dereceleri

SPL Lisans tek sınavdan ibaret değildir. SPL lisansı alacaklar istediği kadar çalışıp alabilir. Düzeyleri vardır.

Sekiz tür lisans belgesi var. Bunlar şöyle adlandırılmıştır:

  1. Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansı
  2. Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 Lisansı
  3. Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisansı
  4. Türev Araçlar Lisansı
  5. Kurumsal Yönetim Derecelendirme Lisansı
  6. Kredi Derecelendirme Lisansı
  7. Konut Değerleme Lisansı
  8. Gayrimenkul Değerleme Lisansı   

SPL Lisansında Not Sistemi Nasıl Oluyor?

Başarılı olmak için girilen her sınavdan 100 üzerinden en az 50 puan almak, lisans bazında da ortalama 60 puanı tutturmak gerekiyor. Örneğin Düzey 1 için aşağıda belirtilen üç sınavın her birinden 55 alan bir kişi, lisansı alabilmek için dördüncü sınavdan 75 almak zorundadır.

Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansı; 1) Dar kapsamlı sermaye piyasası mevzuatı ve meslek kuralları, 2) Sermaye piyasası araçları 1, 3) Yatırım kuruluşları, 4) Takas, saklama ve operasyon işlemleri.

Düzey 1 lisansını almak isteyenler bu dört sınava ayrı ayrı girmek ve başarılı olmak zorundadırlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku