Start-up Nedir ? Start-up Şirketlerinin Özellikleri Nelerdir ?

0 49

Start-up Ne Anlama Gelir ? Start-up Şirketlerinin Özellikleri Nelerdir ? Ekip ruhunun Start-up için önemi nedir ?

Start-up Nedir ?

Start-up kitlelerin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan ve bu amaç doğrultusunda gerekli teknolojiden faydalanan projeler bütünü olarak kabul edilir. Start-up bireysellikten ziyade kitlesel memnuniyeti sağlamayı var oluş sebebi olarak kabul etmektedir.

Start-up ile girişimcilik kavramları zaman zaman karıştırılsa da aynı şeyler olmadığını söylememiz mümkündür. Gördüğümüz bütün dükkanlar girişimcilik sonucu ortaya çıkmıştır. Fakat bunların start-up ile bir ilişkisi bulunmamaktadır. Start-up büyüme hedefi olan ve büyük pazar kitlelerine hitap etmek amacıyla ortaya çıkan çalışmalar için kullanılır.

Start-Up’ların Özellikleri Nelerdir ?

Yapısal olarak baktığımız zaman start-up’ların 4 temel özelliği olduğunu söylememiz mümkündür. Bu özellikler sayesinde start-up şirketler ile diğer şirket türleri birbirinden ayrılmaktadır.

1- Ekip Ruhu: İş verimliliğinin artması, start-up faaliyetlerinin sekteye uğramaması açısından çok büyük önem taşımaktadır. Birbiriyle koordine, iyi anlaşan, motive olmuş bir ekip hiç şüphe yok ki hedeflere ulaşılmasına önemli katkı sağlar.

2- Düşük Bütçe: Start-up şirketlerin önemle üzerinde durduğu konulardan biri de maddi yetersizliği fırsata dönüştürebilme yetisidir. Bu sayede risk altında olan şirket, yönetim becerisi kazanmış olur ve yoluna devam eder.

3- Hız: Start-up şirketlerde karar alma ve alınan kararı uygulama süreci, diğer şirketlere kıyasla daha hızlı biçimde gerçekleşir.

4- Belirsizlik: Maddi gücü yeterli olmayan şirket, uyguladığı çalışmalar sonucunda zarara da  uğrayabilir, bu çalışmalardan verim de elde edebilir. Bu da start-up şirketlerde yaşanabilecek önemli bir ikilemdir.

Bazı Start-up Şirketlerin Başarısız Olma Gerekçeleri

Genel olarak değerlendirdiğimiz zaman; Start-up şirketlerin hedefe ulaşamama nedenlerinden en önemlisi; hedef pazarın, üretilen ürüne ihtiyaç duymamasıdır.

Bu pazarda verimli bir ticaret hedefleyen yatırımcıyı gören diğer yatırımcıların bu pazara dahil olması ile rekabet ortamı artar ve kar marjı düşer. Bu durum müşteri için olumlu bir gelişme iken Start-up şirketlerinin zarara  uğramasına hatta batmasına yol açabilir.

Diğer bir neden olarak ise; Start-up özellikleri arasında yer alan ekip ruhunun çalışanlar tarafından benimsenmemesi. Bu da; verimli bir iş ortamından uzak, mutsuz bir çalışan topluluğu oluşmasını sağlar. Tüm bunlar Start-up şirketlerin olumsuz  etkilenmesine neden olacak türden gelişmelerdir.

Çeşitli içeriklere ulaşmak için ana sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Kaynakçalar

yatirimkredi

capital

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku