Business is booming.

Stop Loss Nedir? Stop Loss Nasıl Yapılır?

0 4.748

Borsada, forex piyasalarında, dövizde, altında yatırım yapmak oldukça önemlidir. Bu yatırımın beraberinde getirdiği uygulamalar vardır. İşlem hareketleri, temel analiz, teknik analiz, ekonomik veriler yatırımcılar için oldukça önem taşımaktadır. Yatırımcılar yatırım yaparken sadece kazanmaya odaklanır, kimileri çok riskli yatırımcı olurken kimileri d sabırla beklemeyi sever. Kimileri ise her daim hamle yaparak portföyünü korumak, yükseltmek için çeşitli stratejiler izler. Bu bağlamda Stop Loss kavramı yatırım açısından oldukça önem taşımaktadır.

Stop Loss Nedir?

Stop Loss İngilizce anlamı “Zararı Önleme” olarak geçmektedir. İsminden de anlaşılacağı üzere Stop Loss, yatırım yaptığınız bir enstrümanın fiyatından oluşacak büyük zararı önlemek adına yapılan işleme denir. Stop Loss’ta temel amaç önceden belirlediğiniz nokta satış emirlerini gerçekleştirmektedir. Stop Loss sadece zarar ederken zararı önlemek amacıyla değil aynı zaman uzun pozisyonlarda da kullanılabilir. Aldığınız bir enstrümanın yüksekten satış emrini verdiğiniz fiyat oraya çıkınca da stop loss uygulamış olursunuz.

Stop Loss’ta temel amaç kısa hareket alanında en iyi kazancı sağlamak ve en az zararla pozisyonu kapatmaktır.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Stop Loss Örneği

Örneğin x bir hisse senedir var elinizde.

Hisse senedini 2,70 den aldınız.

Hisse senedi 2,60’ın altına düşerse fazla zarar etmemek adına Stop Loss koyabilirsiniz.

Aynı hareket yükseliş hareketinde de yapılabilir.

Hissenin 2,90’a gelince satmak istediniz ve emri verdiniz.

Stop Loss uygulamış olursunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku