Business is booming.

Suudi Arabistan Yanlışlıkla Destek Oluyor | Rusya vs Arabistan

0 108

2020 yılı adeta tarihe geçecek bir yıl olarak hayatımızda yer alıyor. Ekonomik krizler, doğal afetler, salgınlar vs vs.. Son günlerde gündemde olan ve tüm dünyayı etkileyen korona virüsü insanlarda panik yaratmaya devam ediyor. Çoğu şehirde hayat durdu ve ekonomilerde durgunluk yaşanıyor. Borsalar değer kaybetti, çeşitli yatırım araçları ve tarihi petrol düşüşleri yaşanıyor. Suudi Arabistan ve Rusya arasında çıkan polemik sebebiyle Brent Petrol tarihi düşüşünü sürdürmeye devam ediyor.

Suudi Arabistan Petrol Arzını Arttırdı

Suudi borsası Tadawul’dan yapılan yazılı açıklamada, “Saudi Aramco, maksimum sürdürülebilir kapasitesini günlük 12 milyon varilden 13 milyon varile çıkarmak için Suudi Enerji Bakanlığından talimat almıştır.” şeklinde bir açıklama yapıldı. Bu açıklama ile birlikte piyasalarda karışıklık başladı.

Bu açıklamayla birlikte, dünyanın en büyük petrol satıcısı Suudi Arabistan’ın günlük ham petrol üretiminin 9,7 milyon varilden 13 milyon varile yükselmesi gündeme gelirken, bunun gerçekleşmesi halinde küresel petrol piyasasında ek olarak günlük 3,3 milyon varil arz fazlası oluşma riski de ortaya çıktı. Bu risk tabi ki petrol fiyatlarını doğrudan etkiledi.

Sadece bu haberler değil Arabistan yetkilileri petrol fiyatlarında varil başına 8 dolar indirime gidebileceğini açıklamıştı. Bu açıklamayı müşterilerine yapmıştı.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, dün Rus devlet kanalı Rossiya-24’e yaptığı açıklamada, ülkesinin kısa vadede günlük üretimini 250-300 bin varil, genel olarak ise 500 bin varil düzeyinde artırabileceğini belirtmiş ve petrol fiyatlarının toparlanmasının aylar alacağını vurgulamıştı.

Suudi Arabistan liderliğindeki Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya önderliğindeki bazı OPEC dışı petrol üreticisi ülkeleri kapsayan OPEC+ grubu, cuma günü Avusturya’nın başkenti Viyana’da sona eren toplantısında, petrol üretimlerinde ek kesinti kararı alamamış, bunun ardından petrol fiyatlarında sert düşüş olmuştu.

Pazartesi günü Brent türü ham petrolün varil fiyatı 31,27 dolara, ABD’nin Batı Teksas (WTI) ham petrolünün varil fiyatı da 27,34 dolara kadar gerileyerek 12 Şubat 2016’dan sonraki en düşük seviyeyi görmüştü. Her iki petrol türünün günlük yüzde 30’luk kaybı ise Ocak 1991’deki Körfez Savaşı’ndan bu yana en büyük yüzdelik düşüş olarak kayıtlara geçmişti. (Anadolu Ajansı)

Türkiye’nin Petrol Giderleri Düştü

Arabistan’ın petrol arzını açıklaması ve Rusya ile herhangi bir anlaşmaya varamamasının ardında petrol fiyatlarında tarihi düşüşler görüldü. Bununla birlikte petrol ithal eden ülkeler için adeta bir ilaç oldu. Petrol fiyatlarının düşmesi demek petrol ithal eden ülkelerin ithalatlarında önemli ölçüde düşüş demektir. Bundan dolayı Türkiye için adeta bir ilaç oldu bu düşüş. Türkiye bu krizi fırsata çevirebilir ve bundan faydalanabilir. Petrol fiyatlarının düşmesi Türkiye’nin kasasına önemli ölçüde dolar bırakıyor.

Bu düşüşlerle birlikte ülke için akaryakıt fiyatları da düşüş gösterdi. Brent petrol eğer bu şekilde düşmeye devam ederse benzin veya dizel alırken daha uygun fiyatlar göreceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.