Business is booming.

SWOT Analizi Nedir? İşletme Kurarken Yapılması Gerekenler

0 2.761

SWOT Analizi Nedir? SWOT kelimesinin açılımı nedir? SWOT Analizi ile ilgili detaylı araştırmalar yaptık. Yazımızda inceleyebilirsiniz.

SWOT Analizi Nedir?

SWOT analizi kısaca; şahsınız ve işletmeniz için güçlü ve zayıf yönlerinizi anlamanıza, fırsatların farkına varmanıza ve karşılaşabileceğiniz tehditleri görmenize yardımcı olacak faydalı bir tekniktir.

İşletmelerin veya kişilerin; güçlü ve zayıf yönleri ile önüne çıkacak fırsatlar ve tehditler bulunmaktadır. Bu dinamikler doğru bir şekilde analiz edildiğinde; hem kişisel olarak iyi bir kariyere sahip olunabilir hem de işletme olarak başarılı ve sürdürülebilir bir yapı oluşturulabilir. Bu bağlamda çoğumuzun duyduğu SWOT analizini detaylarıyla birlikte ele alıp, ne işe yaradığına ve nasıl yapıldığını öğrenmekte fayda var.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

SWOT analizinin temel hedefi; şahsi veya işletmesel herhangi bir konuda karar alma aşamasında güçlü veya zayıf, avantajlı veya dezavantajlı noktaların bir bütün halinde ele alınmasını sağlamaktır. Bu analiz ile birlikte dinamik ve güçlü bir yapı ortaya çıkarmak temel hedeflerdendir.

SWOT Kelimesinin Anlamı Nedir?

SWOT kelimesi, hem kişiler hem de işletmeler için 4 ana kelimenin İngilizce karşılıklarının baş harflerinden oluşmaktadır. Bunlar; Strengths (güçlü yönler), Weaknesses (zayıf yönler), Oppurtunities (fırsatlar) ve Threats (tehditler) kelimeleridir. Aklınıza derslerde öğrendiğimiz birbirini kesen x ve y eksenleri olan bir analitik düzlem getirin ve 4 parçanın bu baş harflere ait olduğunu gözünüzde canlandırın. Veya 4 sütundan oluşan basit bir tablo da düşünülebilir.

SWOT Analizi Tablosu

SWOT Analizi Ne İşe Yaramaktadır?

SWOT analizi ile birlikte işletme ve kişiler piyasada/pazarda tutunmak için daha güçlü bir hale gelecektir. Bu analiz ile birlikte yapılacak çalışmalar neticesinde ( Şirket üzerinden gidelim ) şirket nerede ne yapması gerektiğini, hangi durumlarda nasıl pozisyon alması gerektiğini bilecektir.

SWOT analizi sürekli güncellenebilen bir analiz olduğundan bu analiz ile birlikte geliştirilebilir bir yapı oluşturmakta mümkündür.

SWOT Analizi Örneği

Örneğin bir Çiğ Köfte dükkanımızı açtığımızı düşünelim kırsal ve üniversite olmayan bir ilçede.

Güçlü yanlarımız > Geleneksel bir ürün, Çabuk hazırlanması, çabuk tüketim, iştah açıcı bir ürün olması, bağımlılık yapması

Zayıf Yanlarımız > Çeşitlilik yok, öğrenci az bir bölge

Fırsatlar > Çiğ Köfte ürünün sevilmesi ve fenomen olması, genç nüfusun sevmesi ve genç nüfus artışı

Tehditler > Yeni çiğ köfteciler açılması, kitlesel göç, ekonomik kriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku