Business is booming.

Tahvil Nedir? Tahvil Faizleri Ne Demek? Devlet Tahvili Nedir?

0 1.087

Çoğumuzun duyduğu fakat anlamını bilmediği bir kelime. Tahvil, ekonomi kavramları arasında sıkça kullanılmasa da temel taşlardan biridir. Bu yazımda Tahvil hakkında bilinmesi gereken bilgileri sizler için araştırdım. Tahvilin tam olarak ne olduğunu öğrenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz. Tahvil Nedir? Tahvil faizi ne demektir? Devlet Tahvili, Şirket Tahvili Nasıl olur bunları öğreneceğiz.

Tahvil Nedir?

Vade sonunda getiri elde edilen devlet veya kurumsal firmalardan alınan, devlet veya kurumsal firmaya finansman sağlamak adına çıkarılan borçlanma senetleridir. Tahvil’de faiz oranı değişken ya da sabit olabilmektedir. Vadesi 1 yıldan fazla olan borçlanma senetleri yazılı olmaktadır.

Hisse senetleri gibi değişkenli bir yatırım aracı olmasa da tahvilde yatırım getirisi sabittir.

Tahvil’in temel amacını şu şekilde özetleyebiliriz ; Bir firma bir miktar paraya ihtiyaç duyuyor. Bu parayı elde etmek ve için tahvilleri halka ihraç ediyor. Belirli bir vade ile bu paraları alıp faiziyle beraber vade sonunda tekrar ödüyor. Bu işlem Tahvilin özünü oluşturmaktadır.

Tahvil Türleri Nelerdir?

Yatırım yapılabilmesi yönünden tahvil çeşitlerine aşağıda sıraladığımız şekilde kontrol edebilirsiniz.

Devlet Tahvilleri: Devlet, yani hazine tarafından çıkarılan tahvillerdir. Hazine tahvilleri olarak duymuş olabilirsiniz. Getirisi düşüktür fakat tüm tahviller arasında en çok tercih edilen en güvenilir türdür.

Özel Sektör Tahvilleri: Özel şirketler ve bankalar tarafından çıkartılmaktadır. Risk payı yüksektir. Alacağınız şirketin veya bankanın güvenilir olması gerekir.

Primli ve Başa Baş Tahviller: Tahvilin üzerinde bulunan değer ile piyasaya arz edilen tahvil türüne başa baş tahvil denir. Eğer üzerinde yazılı olan değerden daha düşük bir miktara piyasaya sürülüyorsa buna primli tahvil denir.

Hamiline ve Nama Yazılı Tahviller: Tahvillerde isim belirtilmiş ise nama yazılı, belirtilmemiş ise hamiline yazılı tahviller denmektedir. Nama yazılı tahviller o kişiden bir başkası tarafından ciro ettirilemezken, hamiline yazılı tahviller kimin elinde ise o kişi tahvili bozdurma hakkı bulunur.

Paraya Çevrilme Kolaylığı Olan Tahviller: Tahvilin süresi dolmadan bozdurma hakkınızın bulunduğu tahvillerdir.

Sabit ve Değişken Faizli Tahviller: Arz ve talebe göre belirlenen tahvillere değişken faizli tahviller denir. 3, 6 aylık ve 1 yıllık dönemlerde ise sabit faiz uygulanır.

Garantili ve Garantisiz Tahviller: Bir banka veya başka bir özel kurum tarafından çıkarılarak belli şekillerde güven veren tahviller garantili tahvillerdir. Bunların dışında yer alan ve normal şartlarda işleyen borç senetlerine ise garantisiz tahvil denir.

Endeksli Tahviller: Yatırımcıları faize karşı koruyan endeksli tahvillerde, tahvilin anaparasının altın, döviz gibi yatırım araçlarına göre arttırılarak o kişiye ödenir. Tahvilin vadesi boyunca endekslenen yatırım aracında gösterilen değişkenler üzerinden hesaplanmaktadır.

İŞ BANKASI TAHVİL FAİZ ORANLARI

Tahvilde Değer Terimleri

Nominal (İtibari) Değer: Tahvilin üzerindeki yazılı değere nominal değer denir. Vade sonunda tahvil sahibinin eline geçecek anapara tutarıdır.

İhraç Değeri: Tahvilin şirket tarafından satışa çıkarıldığında gelen talebe göre belirlenen satış bedelidir. Genellikle nominal değerin altında olur.

Piyasa Değeri: Tahvilin piyasalarda işlem gördüğü değerdir.

YATIRIM FONU NEDİR?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.