Business is booming.

Tasarruf Nedir? Tasarruf Yapın Paranızı Çoğaltın | Yatırım Tavsiyesi

0 3.015

Herkes paranın kıymetini bilir. Hele ki bu dönemde para artık her şeyle doğrudan bağlantılıdır. Paranın önemi dünyanın gidişini belirlemektedir. Bu bağlamda bireylerin parasının harcaması bütün ekonomi sistemini oluşturmaktadır. Fakat insanların çoğu parayı harcamaya yönelik kullanmaktadır. Pek az kişi tasarruf yapar veya birikim yaparak parasını değerlendirir. Bu bağlamda birikim ve tasarrufun önemini bilmekte fayda vardır. Öncelikle tasarruf nedir? Birikim nedir? bu kelimelerin anlamlarına bir göz atalım.

Tasarruf nedir? Nasıl Tasarruf Yapılır?

Tasarruf’un kelime anlamı ” israf etmeme, idareli kullanmak” dir. Genel olarak tasarruf kelimesi şu anlama gelir ; Yeni yatırımlar yapmak için, elde ki parayı arttırmaya yönelik değerlendirmek için yapılan yatırımlardır. Bu yatırımlar döviz almak olabilir, faiz yatırmak olabilir, eğer yüksek bir meblağ varsa elinizde arsa alarak birikim yapmak olabilir.

Tasarruf aslında bir çeşit cüzdanınıza yatırımdır. Ne kadar çok tasarruflu olursanız o kadar çok paranın kontrolünü ele alırsınız. Paranız sizi değil siz paranızı yönetin. En sevdiğim sözlerden biridir. Paranın yönetimi yapmayı öğrendiğiniz zaman hayat daha da kolaylaşacaktır. Tabii durumu tasarruf yapmak için yeterli olmayan vatandaşlar var maalesef. Onları bu konunun dışında tutuyor.

Tasarruflar yapıldıkça insanların yaşam tarzı değişiyor. Alışveriş anlayışı değişiyor. Hayata bakışı tam itibariyle değişiyor. En ufak bir tasarruf örneği kulağa başta komik gelebiliyor fakat genele yaydığınız zaman bu size ömür boyu belkide %30 giderden koruyor. Ufak bir tasarruf örneği verecek olursak ; her ay bir banka hesabınıza 100 TL yatırın. Bu yatırdığınız 100 TL’yi yıllar boyunca yatırın. Hatta her sene %50 arttırarak bu miktarı arttırın. Çok zor durumlarda veya ilerde önemli bir sebep için kullanmadıkça bu paraya dokunmayın. Bu birinci adımınız olabilir.

Veya tasarruf olarak her ay yarım gramda olsa altın almaya çalışın ya da araştırma yaparak 50 TL’likte olsa her ay hisse senedi almaya çalışın.

Kaliteli ürünler kullanmaya çalışın. Örneğin bir pantolon alacağınız zaman iyisini almaya çalışın ve uzun vadeli kullanmayı düşün. Alacağınız pantolonu en az 2 3 sene giymeyi hedefleyin. Tabii bu süre içinde kilo sorunu yaşamazsanız 🙂 Kıyafetleri kaliteli ve uzun vadeli düşünerek alın. Aldığınız ürünün kalitesini araştırın. Tasarruf yapmanın bir diğer tüyosuda bol bol araştırma yapmaktır. Araştırdığınız zaman, yorumları okuduğunuz zaman iyi referanslar elde edebilirsiniz.

Tşörtlerini veya kazak, gömleklerinizi giydiğiniz kadar alın. Dolabınızda eminim ki hayatınızda 2 den fazla giymediğiniz bir çok kıyafet vardır. Benimde var öyle kıyafetlerim. Eğer dolabınız doluysa kıyafet almayın mumkunse. Paranızı birikim yapın veya tasarruf yapın. Gereksiz harcamadan kaçının.

Dışarıda yediğiniz yemek oranını azaltın. Lüks yemeklerden kaçının. Kendi malzemenizle evde yapmayı deneyin. Veya annenize, eşinize yaptırarak bu alanda da büyük tasarruflar yapabilirsiniz. Elektronik olarak fiyat ürün performansını kovalayın. X ürün 5 bin TL ise Y ürün 2 bin 500 TL ise performans olarak sizi üzmeyecek ise daha düşüğünü alın. Kalan paranızı yine bir birikim de değerlendirin.

Gereksiz abur cubur harcamasından kaçının. Hem bütçenize hem de sağlığınıza bir fayda sağlamış olursunuz. Ünlü alışveriş sitelerinin veya giyim markalarının indirim günlerinde dikkat edin. Fiyatların indirimde olduğundan emin olun bazen indirim adı altında fiyat karmaşası yaratıyorlar.

Sözün özü az ve öz harcayıp

Paranın sizi değil sizin parayı yönetmenizi sağlayın..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.