Business is booming.

Temettü Nedir? Temettü Nasıl Alınır? Borsa Kavramları

0 3.093

Borsa ile ilgilenen milyonlarca insan bulunmaktadır. Borsa dediğimiz zaman aklımıza birçok kavram gelir. Satış, alış, opsiyon, stop, vs. bir çok kavram yer almaktadır. Fakat yatırımcıların bazıları her kavramı bilmez. Forumlarda, uygulamalarda veya haberlerde mutlaka görmüş olduğunuz bir kelime vardır. Temettü kelimesi. Temettür Nedir? Temettü borsa ile alakalı mıdır yoksa genel bir ekonomi kavramı mıdır? Temettü kavramını sizler için araştırdım. Yazımı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Temettü Nedir?

Temettü, bir şirketin dönem içinde elde ettiği kardan mevcut ortaklarına dağıtmasına denir. Ortakların kardan pay alma hakkı da denebilir. Borsada yer alan hisselerin, firmaların, şirketlerin temettülerini dağıtması iki şekilde olmaktadır ;

  1. Hisse Senedi vererek
  2. Nakit Vererek

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü almak isteyen yatırımcıların mutlaka bir hisse senedi sahibi olması gerekir. Hisse senedi sahibi olduktan sonra o firmanın ortağı olmuş sayılıyorsunuz. Resmi olarak ortak gözükürsünüz. Bundan dolayı şirketin elde etti kardan temettü sahibi olup payınızı alabilirsiniz. Temettü dağıtımında bir gün önce bile o firmaya ortak olursanız paydan yararlanırsınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.