Business is booming.

Terste Kalanlar, Uzun Vadeli Düşünenler – Yatırımcı Ne Yapmalı?

0 184

Korona vakaları her geçen gün artıyor. Borsalar tarihi düşüşler yaşamaya devam ediyor. Sadece ülkemizde değil neredeyse dünyanın her bölgesinde ki borsalar düşmeye devam ediyor. Hatta Türkiye, Avrupa’ya oranla daha az düşüş yaşıyor. Piyasalar panik halinde, petrol düşüyor, ONS sürekli oynuyor düşüyor ve çıkıyor, yatırımcı panik halinde..

Korona virüsü etkilerini sadece sağlık ve sosyo-politik anlamda yansıtmıyor. Dünya ekonomisi şu an çok ciddi şekilde yıpranmış durumda. Bu durumdan en çok halk etkileniyor. Tedarik zinciri sistemi çökmüş durumda, marketler boşaltılıyor, herkes evlerine kapanıyor küresel kriz hala devam ediyor. Bu boyutta yatırımcı ne yapmalı? Yatırımcı panik olmalı mı? Yatırımcı nereye yönelmeli?

Terste Kalanlar, Kayıp Yaşayanlar Sabırlı Olmalı

Korona virüsü öncesi Bist veya diğer borsa endeksleri yükseliş trendini sürdüyordu. Doğal olarakta yatırımcılar buralara yatırım yap.maya devam ediyor. Korona virüsü yayılmaya başladıktan sonra çeşitli bölgelerden olumsuz açıklamalar geldi. Olumsuz açıklamalar sonrası piyasalar yavaş yavaş tepkiler vermeye başladı. Önce Dünya Sağlık Örgütü acil durum ilan etti sonra büyük markalar üretimi ve geçici olarak şubeleri kapatma kararı aldı. Buna bağlı olarak binlerce dolarlık zararlar ön görüldü. Bunun adı açık açık belliydi “Kriz geliyorum” diyordu. Bu kriz öyle kolay günlük veya haftalık bir kriz gibi gözükmüyor. Bu kriz küresel bir kriz ve 19.03.2020 itibariyle ülkemizde vaka sayısı 191 oldu. 1 hafta önce vaka yoktu. Nasıl hızlı yayıldığını düşünebilirsiniz. Yatırımcı ne yapmalı?

Eğer yatırım yapıp borsada terste kaldınız ise sabırlı olmanız gerekiyor. Eğer paranızın %20’si gibi bir rakamla piyasa da terste kaldıysanız maliyetinizi düşürmeniz gerekiyor. Zararına satış yapmayın. Zararına satış yapıp birilerine daha çok para kazandırmayın. Sabırlı olun. Bu günlerde diğer krizler gibi geçecek piyasalar elbette toparlanacak. Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Hem ekonomik, hem psikolojik yatırımcılar çok zor durumda. Sabırlı olmak ve sakin bir kafayla düşünmek gerekiyor.

Yatırımcı İçin Tarihi Günler

Şu an yatırım yapan ve piyasalarda hisse senedi, altın, petrol, döviz alıp satanlar için tarihi günler yaşanıyor. İleride ders kitaplarına konu olacak günlerden geçiyoruz. Dow 30 ( Dow Jones ) Dax, Milano, CAC aklınıza gelecek bütün büyük endeksler tarihi düşüşler yaşanıyor. Büyük tecrübe yaşıyoruz. Ama sabırlı olalım bu günleri atlattığımız zaman çok güzel günler gelecek..

Dow 30 Endeksi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.