Business is booming.

TOBB Nedir? TOBB Ne Zaman Kurulmuştur? TOBB’un Açılımı

0 106

TOBB Nedir? TOBB’un Açılımı Ne Anlama Gelir? TOBB Ne Zaman Kurulmuştur? TOBB’un Temel Görevleri Nelerdir? Bu kurum hakkında bilmeniz gereken bilgileri sizler için araştırdım. Yazımda detaylı bilgi bulabilirsiniz. Dilerseniz araştırmamıza başlayalım.

TOBB’un Açılımı Nedir?

TOBB harflerinin açılımı tam olarak ” TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ’DİR “

TOBB Nedir, Neden Kurulmuştur?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, borsalar ve odalar arasında ki birlik ve dayanışmayı temin etmek için kurulmuştur. Odalar ve borsalar içinde yer alan firmaların kanuna uygun olarak hareket etmesini sağlamak, ekonomik düzenin oluşmasında üstlenici bir rol oynamak için kurulmuş bir üst kuruluştur.

Tüzel kişiliğe sahip kamu ve kuruluşları yönlendirmekle görevlidir. Temel amaçlarından biride güven ve ahlaklı bir piyasa oluşturmaktır.

BORSA 2020 YÜKSELECEK Mİ?

TOBB Ne Zaman Kuruldu?

8 Mart 1950 yılında kurulmuştur. Genel merkezi Ankara ilimizde yer almaktadır. Güncel TOBB Başkanı ( Bu yazı yazıldığı sıradaki başkanı ) Rıfat Hisarcıklıoğludur.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin Görevleri

Türk girişimcisinin çalışmalarına öncülük ve liderlik etmek. Özel sektörün ihtiyaçlarına çözüm üretmek için çalışır. Kanunlar ile ilgili düşünce ve desteklerinin ilgili kurumlara sunar. KOBİ’ler için oda ve borsalarda hizmet verir. Ticari, ekonomik ve uluslararası işbirliği alanlarında yararlı olabilecek her türlü bilgiyi üyelerine sunar; ülke, il ve sektör bazında ekonomik raporlar hazırlar.

Yabancı muadil kuruluşlarla kurumsal bağlar kurar, işbirliği anlaşmaları imzalar, Türk ve yabancı firmaların ihtilaflarının dostane yollarla çözümü amacıyla aracılık eder.  TIR Karnesinin dağıtımını gerçekleştirir ve muhtelif ülkelere ait geçiş belgesi taleplerini karşılar, ATA Karnesi düzenler, Bilgi Standardı tanımlama ve uygulama sistemi olan EAN-UCC barkod sistemini ülkemizde tek elden yürütür.

Menşe Şehadetnamesi ile Dolaşım Belgesini basar ve Odalara gönderir, Kapasite Raporu inceler ve onaylar. Oluşturulan Sanayi Veri Tabanı ile imalatçı firma listelerini ilgililere sağlar, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’ni yayınlar. Odalar ve Borsalar arasında çıkabilecek mesleki anlaşmazlıkları çözer, Oda ve borsaları geliştirecek tedbirleri alır, elektronik alt yapısını kurar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Tahkimi çalışmalarını yürütür.

Yerel fuar organizasyon firmalarına yetki verir, organize sanayi bölgeleri ve teknoloji geliştirme merkezleri kurar. Eğitim kurumları kurar veya katılır, bu kurumlarla işbirliğine girer. Uluslararası ilişkiler ile ilgili görevleri kapsamında çok taraflı oda ve uluslararası kuruluşlarda Türk özel sektörünü temsil eder.

Resmi Siteden İçerik Alınmıştır. tobb.org.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.