Business is booming.

Tröst Nedir? Yatay Tröst – Dikey Tröst | İşletmecilik

0 3.013

Yerel ekonomilerde rekabet oldukça önemlidir. Ülke sınırları içinde piyasanın kontrolü genellikle büyük firmalarda olur. Bu kontrol bazen tek bir şirket tarafından olur, bazen birkaç şirket tarafından olur, bazen ise onlarca şirketin oluşturduğu serbest piyasadan olur. Fiyatlar bu şirketlerin ve şirketin arzına göre belirlenir. Bu bağlamda piyasalarda fiyat oluşurken arz çok önemlidir. Tekel, oligopol gibi kavramları duymuşsunuzdur. Bu konuyla alakalı olarak bugün Tröst Nedir i sizlerce aktaracağım.

Tröst Nedir?

Bir grup firmanın veya bir grup şirketin pazardaki rekabeti ortadan kaldırıp fiyat kontrolünü ele almasına Tröst denir. Tröstte firmalar hukuki olarak tek bir çatı altında toplanmayı hedefler. Kartele benziyor fakat tröstte işletmeler fiziki olarak tek bir merkezden kontrol ediliyor.

Yatay Tröst : Belirli bir alanda ve belirli ürün veya ürünlerin kontrolünü sağlamak adına birleşme şekline denir.

Dikey Tröst : Bir ürünün üretimi ortaklaşa yapmak adına yapılan birleşmelere denir. Örnek verecek olursak bir x ürün üretiliyor. Bu süreç içinde x ürününe katkıda buluna y ürünün sahipleri birleşiyor. x ve y ürünü üretim aşamasında birleşiyor. Buna dikey tröst denir.

Anti-Tröst : Piyasaların dengesini bozduğu ve yerel rekabetlere zarar verdiği düşünülerek bazı ülkelerde uygulanan tröst karşıtı uygulamalara denir.

Tröstlerin Avantajları ve Dezavantajları

Sahip oldukları sermaye gücünü kötüye kullanarak rekabeti engelleyen ve pazarda mevcut ve yeni aktörlerin var olmasına fırsat vermeyen tröstler;

  • Pazara yeni oyuncuların girmesini engelleyerek tüketicinin seçeneklerini sınırlar.
  • Fiyat seviyelerinin serbest rekabet koşularında arz ve talebe göre belirlenmesini engelleyerek tüketicilerin tam rekabetin sağlayacağı fiyat avantajından yararlanmasına engel olur. 
  • Pazara yeni ve yenilikçi ürünlerin girmesini zorlaştırırlar, 
  • Serbest piyasa koşullarının işlemesini engelleyerek tekelci piyasa yaratmak suretiyle tüketicilerin mağduriyetine sebep olurlar. 
  • En büyük faydayı tröst oluşumu içinde yer alan işletmelere sağlayarak onların karlarını ve ekonomik güçlerini maksimize eder. 
  • Sahip oldukları büyük sermaye gücüyle büyük yatırımlar yapabilme olanağı ederler 
  • Finansal güçlerine dayanarak siyasi yönetimler üzerinde politik baskı kurabilirler. (Döviz)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.