Business is booming.

Tüketici Güven Endeksi Nedir? Ekonomi Haberleri Ekonomi Terimleri

0 917

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Dolar’ın ateşinin sönmediği, Covid salgınının etkilerinin devam ettiği günlerde bireyler ekonomi verilerini daha çok takip etmeye başladılar. Salgınının başlangıcından itibaren finansal ürünlere talep artmakta, ekonomik konular daha da önem kazanmakta. Bu bağlamda bugün yayınlanan haber ekonomimizi daha da yakından ilgilendiriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış Tüketici Güven Endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre %3,2 oranında arttı; Ağustos ayında 79,4 olan endeks, Eylül ayında 82,0 oldu.

Güncelleme öncesi duruma göre hesaplanan tüketici güven endeksi ise, Eylül ayında bir önceki aya göre %3,7 oranında arttı; Ağustos ayında 59,6 olan endeks, Eylül ayında 61,8 oldu.

Tüketici Güven Endeksi Nedir?

Tüketici Güven Endeksi tüketicilerin kişisel mali durumları ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ve gelecek dönem beklentileri ile yakın gelecekteki harcama ve tasarruf eğilimlerinin ölçmeyi amaçlayan bir göstergedir.

Bu endeks TÜİK ve TCMB’nin düzenlemiş olduğu Tüketici Eğitim Anketi’ne göre belirlenir.

Ülkemizde tüketici güven endeksi ilgili ayın son haftasında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Ulusal Veri Yayımlama Takvimine göre Tüketici Güven Endeksi Haber Bülteni ile açıklanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.