Tüketici Hakem Heyeti Nedir ? Başvurular Nasıl Yapılır ?

Tüketici Hakem Heyeti Nedir ? Başvurular Nasıl Yapılır ? Tüketici Hakem Heyetinin görevi nedir ?

Tüketici Hakem Heyeti Nedir ?

Tüketici Hakem Heyeti; tüketiciler ve satış yapan firmalar arasında hakem rolü üstlenen ve tüketicilerin haklarını korumayı planlayan hakem heyetidir. Heyet; tüketicilerin, tüketici hakları kapsamında yaptığı başvuruları dikkate alarak incelemelerde bulunur. Günümüzde tüketici ve satıcılar arasında çeşitli problemler yaşanabilmektedir.

Tüketici bu problemi mahkeme yoluyla çözmeyi düşünse de; mahkemenin yavaş olması, tüketici açısından sade ve anlaşılır başvuru olanağının önüne geçmektedir. Süreç kimi zaman uzamakta bu durum tüketicileri haklarını aramaktan vazgeçirebilmektedir. Tüketici haklarının tam manasıyla ve eksiksiz biçimde korunabilmesi için bazı özel düzenlemeler gerekir.

Burada tüketici mahkemeleri ve tüketici heyetleri devreye girer. Bu sayede tüketiciler için hızlı, sade, anlaşılır bir şekilde süreç gelişmekte ve sonuçlanmaktadır.

Tüketici Hakem Heyetinin Görevleri

Tüketicinin Korunması Hakkında 6502 sayılı bir kanun bulunmaktadır. Bu kanunun esaslarına göre; tüketici işlemlerini ve bu işlemlerin gerçekleşmesi esnasında ortaya çıkabilecek sorunları ortadan kaldırmak tüketici hakem heyetinin en önemli görevidir.

Başkanlığını şehirlerde ticaret il müdürleri, ilçelerde kaymakamlar ya da kaymakamlar tarafından görevlendirilen memurlar yürütür. Tüketici Hakem Heyeti bünyesi içerisinde; başkan, belediye, esnaf, baro ve dernek üyeleri yer alır.

Tüketici Hakem Heyetlerine Yapılacak Başvurular

Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak olan başvurular; parasal sınır çerçevesinde gerçekleşir. Belirlenen tutarlar farklı bölgeler tarafından değerlendirilerek, karara bağlanır. Buna göre;

– 5.650 ₺ altındaki başvurular ilçelerde yer alan hakem heyetleri tarafından,

-Büyükşehirlerde 5.650 ₺ – 8.840  ₺ arası uyuşmazlıkların çözümü için il hakem heyetince,

– Büyükşehir olmayan il merkezlerinde yaşanan 8.840 ₺ altındaki başvuruların değerlendirilmesi için il hakem heyetlerine

–  Büyükşehir olmayan illere bağlı ilçelerde ise 5.650 ₺ – 8.840 ₺ arasındaki anlaşmazlıklar ise il tüketici hakem heyetleri tarafından çözüme kavuşturulmaya çalışılmaktadır.

8.480 ₺ üstü anlaşmazlıklar hakem heyetinin inceleme yetkisinin dışına çıkmaktadır. Bu tip anlaşmazlıklara tüketici mahkemeleri, bu mahkemelerin yer almadığı bölgelerde ise asliye hukuk mahkemelerine başvuru yapılması gerekmektedir.

Tüketici Hakem Heyetlerine Başvurular Nasıl Yapılmaktadır ?

Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler; avukat aracılığı ile ya da bireysel, posta yoluyla, elden veya e-devlet üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi aracılığıyla başvurular gerçekleşmektedir. Yaşanan uyuşmazlıkla alakalı hazırlanan dilekçe varsa kanıtlar ile beraber ilgili makamlara teslim edilir.

Tüketicilerin haklarını korumayı amaçlayan Tüketici Hakem Heyeti hakkında bilgi sahibi olalım. Haksızlığa uğradığımız zaman haklarımızı bize verilen haklar çerçevesinde aramaktan çekinmeyelim.

Çeşitli yazılara ulaşmak için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz 🙂

Kaynakçalar

yatirimkredi

blog.sikayetvar

  • ARAS , Aslı, (2009),Tüketici Uyuşmazlıkları ve Çözüm Yolları, Dokuz Eylül Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü ,Yüksek Lisans Tezi, İzmir.
  • BUDAK , A.Cem,(2014), 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a Göre Tüketici Hakem Heyetleri, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi, C. 16, Özel Sayı, s. 77-103, İzmir.
  • ŞİMŞEK, Ayşe Neşe, (2004), Medeni Usul Hukukunda Tüketicinin Korunması, (Yüksek Lisans Tezi), Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ankara.
  • KARACAN, Hacer ve Hakan Demirtel, (2009), Türkiye Tüketici Portalının Kullanılabilirliği Üzerine Deneysel Bir Çalışma, Bilişim Teknolojileri Dergisi, Cilt: 2, Sayı: 3, Ankara.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku