Business is booming.

Türkiye Startup Araştırması – Getir Uygulaması Silikon Vadisi Yolculuğu

0 50

Türkiye’de Startup. Getir Ne Kadar Yatırım Aldı? Getir Uygulaması Nedir? Silikon Vadisi Nedir? Türkiye’de Girişimcilik. Yemek Sepeti Uygulaması. Mobil Aplikasyon. Getir uygulaması hakkında çıkan haberler. Yazımda Getir hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Dünya trendleri artık değişmekte bir mobil aplikasyon bile çoğu ülkeden daha değerli konumda. Facebook, instagram, whatsapp dünyaya yön veren uygulamalar. Bu uygulamalar birer girişimcilik sonucu ortaya çıkıyor. Start-Up bu bakımdan çok önemli bir konu. Getir bir nebzede olsa bizleri umutlandırdı bu bağlamda.

START-UP NEDİR? TIKLAYIN

GETİR Uygulaması Nedir Ne İş Yapar?

Getir uygulaması bir alışveriş uygulamasıdır. Bu uygulamada temel amaç müşterinin, kullanıcının evden veya bulunduğu mekandan çıkmadan hizmetini sağlamaktır. Evden çıkamadığınız durumlarda veya çıkmak istemediğiniz durumlarda Getir’le almak istediğiniz ürünü alabiliyorsunuz ve sadece dakikalar içinde ürün kapınızda oluyor.

GETİR ÜRÜN İÇERİKLERİ

Uygulama belirli depolardan hizmet vermektedir. Siparişleri motorlu kuryeler ve ticari araçlar yapmaktadır. Genellikle gündelik bakkal ürünleri diyebileceğimiz ürünler sipariş verilir. Örneğin öğlen dışarı çıkmak istemediniz uygulamadan ekmek, süt, yumurta gibi ürünler sipariş veriri Getir’i kullanabilirsiniz.

Getir’de alışveriş yaptığınız zaman ödemeyi online olarak gerçekleştiriyorsunuz. Ayrıca ürün satın aldığınız andan itibaren kuryeyi uygulama üzerinde yer alan navigasyondan izleyebilirsiniz.

Getir Uygulaması Ne Zaman Kuruldu?

Uygulama Nazım Salur tarafından 2015 yılında kuruldu.

Silikon Vadisin’den Getir’e Yatırım

Verdiği hizmet sayesinde ilgileri üzerine çeken Getir uygulaması Amerika’dan yatırım alacak. 2020 yılında anında teslimat ilkesi ile hareket eden uygulama Silikon Vadisi’nin önemli yatırımcıları arasında yer alan Michael Moritz tarafından 38 Milyon Dolar’lık yatırım aldı.

Silikon Vadisi Nedir?

Silikon Vadisi, Kuzey Kaliforniya’daki San Francisco vadisinin bir parçası olan San Jose vadisine verilen isimdir. Bu ismin sebebi ise bölgede yoğun olarak üretim ve geliştirme faaliyetinde bulunan silikon kırmık üreticileridir ve teknoloji alanında gelişmelere büyük katkı sağlamaktadır.

Günümüzde Silikon Vadisinde bulunan şirketlerin birçoğu başlangıçta farklı bölgelerde inşa edildi. Firmalar tesislerini sonradan Silikon Vadisi’ne taşıdılar.Şu anki dönemde bu firmalar dünyadaki teknoloji pazarının hemen hemen tamamını tek başına ellerinde bulunduruyor. Silikon Vadisi’ndeki bu firmalar milyarlarca dolarlık bir ekolojik sistemin sahibi. Vadide bulunan, hepimizin bildiği dünya devi markalardan bazıları, Google ve Apple’dır. Bu iki teknoloji devi Vadi’deki şirketler içinde getirisi en yüksek şirketler olarak ilk iki sırayı oluşturuyor.

Çılgın teknolojik hayalleri ve projeleri ile dünyaya adını duyuran Elon Musk’ın şirketleri de Silikon Vadisi’nde bulunuyor. Nasa ile ortak çalışan, uzay ve mars ile ilgili yaptığı denemeler ve projelerle tüm dünyaya adını duyuran SpaceX uzay taşımacılığı şirketi de Silikon Vadisi’nde bulunan efsanevi bir markadır. Son yıllarda elektrikli otomobiller ve elektrikle çalışan toplu taşıma araçları projeleri ile dünyada adını duyuran Tesla Motors’da Silikon Vadisi merkezli bir şirkettir.

Sosyal medya devi Facebook, iş dünyasından tanıdığımız Oracle, teknoloji devi Intel, Cisco Systems, takip ettiğimiz dizi ve filmleri izlediğimiz Netflix ve daha birçoğu Silikon Vadisi merkezli firmalardır.

Silikon Vadisi Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.