Business is booming.

Türkiye’nin Tarım Haritası – Çay, Pancar, Tütün, Tropikal Meyve

0 254

Karadeniz Bölgesinde Ne Yetişiyor? Akdeniz Bölgesinde Ne Yetişiyor? Anadolu’da Hangi Tarım Yapılıyor? Güney Doğu Anadolu Bölgesi Tarım Alanlarında Ne Yetişir?

Türkiye, bulunduğu coğrafi konum sebebiyle oldukça şanslı bir ülke. Çeşitli topraklar, çeşitli araziler, 4 mevsim yaşayan bölgeler, yükseltiler, su yolları.. Tarım için oldukça elverişli bir kuşakta yer aldığımızı söylememiz mümkün. Bu bağlamda her bölgenin kendi has ürünü bulunuyor. Hep birlikte bu ürünleri inceleyelim.

Karadeniz Bölgesin’de Yetişen Ürünler

Genellikle yağışlı bir bölge olan Karadeniz Bölgesi toprak çeşitliliği açısında oldukça kritiktir. Zengin bir yapısı vardır. Kuraklık isteyen buğday, arpa, yulaf, çavdar, mercimek, pamuk gibi ürünlerin yetişmesi mümkün olmasa da kıyı kesimlerinde tahılın yerini mısır almıştır. Bunun haricinde kış mevsiminde Doğu Karadeniz’deki ılık hava fındık, çay, turunçgil, zeytin gibi ürünlerin yetişmesini kolaylaştırmıştır. İç bölgelerinde yağışların azalması tahıl ve şekerpancarı gibi ürünlerin öne çıkmasını sağlar. Bölgenin en verimli tarım arazileri kuzeye bakan yamaçlarıdır.

Marmara Bölgesin’de Yetişen Ürünler

Marmara Bölgesi geçiş ikliminin olduğu bir bölgedir. Karasal iklim ve Akdeniz İklimlerinin karması diyebiliriz. Özellikle meyve yoğun olarak Bursa taraflarında yetiştirilir. Şeftali, kiraz, çilek, kestane ve üzüm bu yörede yetişen meyve türleri arasındadır. Buğdayın yoğun olarak yetiştirildiği Trakya, İç Anadolu Bölgesi’nden sonra en çok verim alınan ikinci bölgedir. Marmara Bölgesi, tohumlarından yağ elde edilen ve bölgenin önemli geçim kaynaklarından biri olan ayçiçeği bitkisinin Türkiye üretiminin yüzde 80’inini karşılar. Özellikle Ergene ve Güney Marmara bölgeleri ayçiçeği tarlalarıyla bilinir.

Ege Bölgesi Tarım Ürünleri

Ege Bölgesi ağırlıklı sıcak iklimi olan bir bölgedir. Kar ve don gözükmez bundan dolayı verimli alanları vardır. Kendine has meyveleri yetişmektedir. ürkiye zeytin üretiminin yüzde 48’i Edremit ve Ayvalık yöresi başta olmak üzere ve Ege Bölgesi’nin tüm kıyı şeridinde yapılır. Öne çıkan bir diğer tarım ürünü ise üzümdür. Türkiye’de üzüm üretiminin yüzde 40’ı bu bölgede yapılır.

Kurutularak ihraç edilen çekirdeksiz üzümün tamamı Gediz OvasıBüyük ve Küçük Menderes Ovaları’nda yetiştirilir. Kışın ılık havayı seven incirin Türkiye’de büyük bölümü burada yetiştirilir. Büyük Menderes, Küçük Menderes ve Gediz ovalarında üretim yoğunlaşır. Bunun haricinde turunçgiller, elma, kiraz üretimi de bu bölgede büyük önem taşır.

Akdeniz Bölgesi Tarım Ürünleri

Akdeniz, cephesel yağışların en fazla görüldüğü iklimdir. Ülkemizin en sıcak bölgelerinden biridir. Tropikal meyve yetişen bir bölgedir. Türkiye’de muz üretiminin yüzde 100’ü, turunçgillerin ise yüzde 88’i Akdeniz Bölgesi’nde yapılır. Kıyı şeridinin hemen her yerinde zeytin ve üzüm yetiştirilse de bölge halkı daha karlı olduğu için pamuğa yönelmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi Tarım Ürünleri

Karasal iklimin hakim olduğu Doğu Anadolu Bölgesi, kışın soğuk ve karlı, yazın sıcak ve kurak geçtiğinden bu bölgede ancak dona ve sıcağa dayanıklı meyveler yetişir. Kayısı, yoğun olarak Malatya’nın sulanabilen alanlarında, Fırat ve Tohma kıyılarında yetiştirilir. Erzincan, Elazığ ve Malatya’da dut üretimi de yapılmaktadır. Akarsu boyların elma bahçeleri görmek mümkündür. Erzurum – Pasinler ve Horasan ovalarında lahana, patates ve buğday yetiştirilir. Bunun haricinde Malatya’da pamuk ve tütün üretimi yapılır.

İç Anadolu Bölgesi Tarım Haritası

Çevresindeki yüksek dağların etkisiyle deniz etkilerine kapalı olan İç Anadolu Bölgesi’nde step iklim özellikleri gözlenir. Bu yüzden kışları Doğu Anadolu’daki kadar sert geçmese de bölgenin doğusuna doğru iklim sertleşir. Yazları oldukça sıcaktır ve yağış miktarı da bir hayli azdır. Bu kuraklık tahıl tarımında nadas uygulamasını zorunlu hale getirir. Diğer taraftan yağışlar da sağanak halinde olduğundan tarım açısından koşulları zorlaştırmaktadır. Bütün buna rağmen bölge Tahıl Ambarı olarak nitelendirilir ve ağırlıklı olarak Afyon, Kütahya, Denizli ve Uşak bölgelerinde buğday ve arpa üretilir. Bunun haricinde önemli bir endüstri bitkisi olan şekerpancarı ve mısır da yoğun olarak bu yörelerde üretilir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarım Ürünleri

Tahıl üretimi açısından önemli alanlara sahip Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki tarım alanlarının yarısından fazlasında buğday ekilir. En fazla ekim alanına sahip Şanlıurfa’yı Diyarbakır izler. Aynı yörede arpa üretimi de yapılmaktadır. Bölgede en fazla ekilen endüstri bitkileri arasında yer alan pamuk, daha çok Akçakale ve Gaziantep’te yetiştirilir. Kuraklığa dayanıklı bir baklagil olan kırmızı mercimeğin Türkiye üretiminin tamamına yakını bu bölgeden sağlanır. Bölgenin karakteristik ürünlerinden olan Antep fıstığının yüzde 90’ı burada üretilir. Bunun haricinde karpuz, susam, üzüm açısından da önemli tarım alanlarına sahiptir.

KAYNAK

https://www.1000ciftci1000bereket.com/turkiyenin-tarim-haritasi/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.