Twitch Nedir ? Twitch Yayını İle Ayda 500 Dolar Kazanmak

0 99

Twitch Nedir? Twitch yayını yaparak para kazanılır mı? Twitch’te ki gamerlar ne kadar kazanıyor? Twitch yayını yaparak ayda ne kadar para kazanabilirim? Twitch’le para kazanmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir yazı.

Twitch Nedir ?

Oyun oynarken aynı zamanda canlı yayın yaparak oyun videolarının paylaşılmasını sağlayan ve izleyiciler ile sohbet etme olanağı tanıyan bir internet platformudur. İzleyiciler, yayıncıya bağış adı altında para gönderebilir, öneri ve şikayetleri ile yayıncıya taleplerini iletirler. Oyun şirketlerinin de artık Twitch’de hesapları bulunmaktadır. Bu sayede bu uygulamayı kullanan kişilere hitap etmek amaçlanır. Oyun şirketleri bu platform sayesinde çeşitli yarışmalar ve etkinlikler düzenleyerek, oyunlarının bir ön tanıtımını yapmış olurlar.

Twitch hesabı açma konusundan bahsedecek olursak oyun oynayan herkes kendisine Twitch hesabı açabilir. Bilgisayar veya PlayStation üzerinden oynadığınız oyunları Twitch hesabınızdan yayınlyabilirsiniz. Ancak burada önemli olan bazı noktalar vardır. Bunlar; oyun oynarken yüzünüzü izleyiciye göstermeniz, doğal davranışlar sergilemenizdir. Çünkü; izleyici için yapmacık davranışlar ilgi çekici olmamaktadır.

Öte yandan dikkatle üzerinde durulması gereken diğer bir unsur ise; ses kalitesidir. Ses kalitesi de ancak iyi bir mikrofonla sağlanır. Bu yüzden mikrofon seçimimize dikkat etmeliyiz. Twitch kanalları 24 saat boyunca açıktır. Kullanıcılar genellikle aktif olan yayıncıların yayınlarını izlemeyi tercih edeceğinden, 24 saat içerisinde sistematik şekilde aktif olmaya ve içerik paylaşmaya özen gösterilmelidir.

Twitch Hesabı Nasıl Açılır ?

Twitch hesabı açmak, oldukça kolay bir işlemdir. Bunun için bir Facebook hesabına, eğer Facebook hesabınız yoksa e-posta ile de Twitch hesabı açılabilmektedir. Yayınlarda dikkat çekecek oyunları oynamaya ve farklı zevklere hitap etmeye çalışmamız bizlere daha geniş kitlelere ulaşma imkanı tanır.

Günümüzde; futbol, savaş ve strateji oyunları en çok tercih edilen kategoriler arasında yer almaktadır. Yayınlarımızda bu tip oyunlara yer vermemiz kanalımızın gelişim sürecini hızlandırıcı bir etki ortaya çıkarabilir. Kanallarda oyun oynamanın yanı sıra, sohbet etme imkanı da mevcuttur. Sohbetin nasıl bir üslup kullanılarak gerçekleştirileceği ise, izleyici sayısının değişimini etkileyecek önemli etkenlerdendir.

Twitch ile Nasıl Para Kazanabiliriz ?

Yapım şirketleri çıkardıkları oyunun tanıtımının yapılması için, yayıncılara para vermekte veya kanala para ödemektedirler. Yayıncılar kendi kanallarından yaptıkları tanıtımdan elde ettikleri gelirin bir kısmını firmaya vermektedirler. İzleyicilerin, tanıtım videolarını izlemeleri de bir gelir oluşturur ve bu gelir firma ve yayıncı arasında yapılan anlaşma karşılığında bölünür.

Yayıncıya düşen miktar ise PayPal hesabına aktarılır. Twitch, Amazon merkezli bir platform olduğu için, yayıncılar oynadıkları oyunların altında, oyun linkini paylaşırlar. İzleyici oyunu indirmek istediği takdirde bu linki kullanır ve yayıncının paylaştığı kod aracılığıyla oyunu indirir. Bu sayede yayıncı, Amazon’dan komisyon elde eder. Bu ortaklık; Amazon Affiliate Program olarak adlandırılır.

Programı kullanan ve hesap açanlar için tek gelir kalemi olarak reklamları göstermemiz yetersiz olur. Reklamlar haricinde; kanal iyi bir izleyici kitlesine ulaşmış ise; oyuncularının kullanmış olduğu, klavye, mikrofon vs. gibi oyuncu ve yayıncıların kullanabileceği markaların yayıncılara sponsor olmasıyla da ek gelir sağlanmaktadır.

İzleyiciler, yayıncılara 3 TL ile 3 bin TL arasında bağış gönderebilirler. Bu tamamen izleyicinin isteğine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Ayrıca; yayıncı kendi markasını kurup; kulaklık, mouse, klavye gibi her türlü ürünün satışını gerçekleştirebilir veya bunu Twitch Partnership Program üzerinden de yapabilir.

Özetlemek gerekirse; Twitch kafa dağıtmak ve ek gelir sağlamak için önemli bir platformdur. Düzenli olarak aktif olmamız, ilgi çekici oyunlar oynayarak ve uygun bir dil kullanarak belli zaman sonra iyi bir kitleye ulaşmamız mümkün olabilir.

Çeşitli içeriklere ulaşmak için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz 🙂

Kaynakçalar

yatirimkredi

cnnturk

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku