Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 7

Uluslararası Ticaret ve Finans bölümü kaç yıllıktır? Uluslararası Ticaret ve Finans bölümü mezunları ne iş yapmaktadır? Uluslararası Ticaret ve Finans bölümleri hangi okullarda bulunuyor? Uluslararası Ticaret ve Finans bölümü okurken ekstra yapılması gereken şeyler nelerdir? Bu yazımızda bölüm hakkında bilgiler vereceğiz.

Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü

Uluslararası Ticaret ve Finans bölümü küreselleşen dünya ekonomisinde ülkemizde öğrencilerin ekonomi ve finans alanında donanımlı bir birey haline gelmesine olanak tanıyan bir bölümdür. Bu bölüm mezunları lisans mezunu olarak mezun olmuş olurlar. Uluslararası ticaret ve finans bölümü öğrenim süresi 4 yıldır. İsterseniz okulunuzun sunduğu seçeneklere göre hazırlık (ingilizce) tamamlayarak okulunuzu 5 yılda tamamlamanız mümkündür.

Uluslararası Ticaret ve Finans Mezunları Ne İş Yapar?

Uluslararası Ticaret ve Finans bölümü mezunları ne iş yapar? Bu sorunun cevabı aslında çokta kısa değildir. Avukatlık veya doktor gibi daha alana yönelik bir bölüm değildir. Bu bölümün mezunları çeşitli departmanlarda çalışabilir. Aşağıda sıralayacak olursak Uluslararası Ticaret ve Finans bölümü mezunları bu işlerde çalışabilir ;

 • Ticaret Departmanları
 • Raporlama ve Analiz
 • Yönetim Departmanı
 • Finans Departmanı
 • Muhasebe Elemanı
 • E-Ticaret Departmanı
 • Lojistik ve Gümrük
 • Marka ve girişimcilik
 • Çeşitli Bakanlıklar ( Ticaret, Gümrük, Maliye)
 • Yatırım Firmaları

Bu bölüm size gelecekte iş bulurken oldukça büyük olanaklar sağlıyor. Bu bölümden mezun olduğunuz zaman iş ilanlarına baktığınızda önünüzde büyük bir seçenek imkanı olacak.

Bölümün Yanında Yapılması Gerekenler

Uluslararası Ticaret ve Finans bölümü başlı başına bir derya deniz fakat bu bölümü okurken yani mezun olup iş bulmaya başladığınız anda bu bölüm sizin için yeterli olmayacaktır. Rekabetin arttığı dünya ekonomisinde ve ülkemizde daha donanımlı bir profil oluşturmanız gerekiyor. Birazda kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz onlardan bahsedelim.

En başta şunu bilmeniz gerekiyor ki kesinlikle İngilizce + Yabancı Dil bilmeniz gerekiyor. İngilizce sadece yetmeyebilir fakat ingilizce bilmiyorsanız şansınız, kariyeriniz çok ileriye gidemez. Çünkü okuyacağınız bu bölüm uluslararası bir bölüm ve sizden uluslararası bir profil oluşturmanız beklenecek. Dil konusunda mutlaka +1 dil koymanız gerekiyor profilinize. Diğer yapılması gerekenler ise yönelmek istediğiniz yöne doğru gerekli yatırımları yapmanız. Örneğin yatırım firmalarında çalışmak istiyorsanız mutlaka SPL lisanlarından en az 1. sini almanız gerekiyor. Mezun olduğunuzda eliniz kuvvetli olması için. Gümrük bölümüne geçmek istiyorsanız mevzuatı iyi takip edip ona göre planlarınızı yapmanı gerekiyor. Kısacası sadece bölümü okumayıp gideceğiniz tarafa doğru sizi kuvvetlendirecek belgeler almanız gerekiyor.

Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü Hangi Üniversitelerde Bulunuyor?

 1. İstanbul Medipol Üniversitesi
 2. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
 3. Kadir Has Üniversitesi
 4. İzmir Ekonomi Üniversitesi
 5. İstanbul Arel Üniversitesi
 6. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
 7. Uluslararası Saraybosna Üniversitesi
 8. Pamukkale Üniversitesi
 9. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 10. Yalova Üniversitesi
 11. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
 12. İstanbul Gedik Üniversitesi
 13. Afyon Kocatepe Üniversitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku