Üretim Yönetimi Nedir ? Üretim Yönetiminin Amacı Nedir ?

0 30

Üretim Yönetimi Nedir ? Üretim Yönetiminin Amacı Nedir ? Üretim Yönetiminin Sağladığı Yararlar Nelerdir ?

Üretim sistemi; girdilerin, mal ve hizmet olarak çıktılara dönüştürülmesi sisteme verilen addır. İnsanoğlunun var oluşundan bu yana üretim faktörleri gerekliliğini hissettirmiştir. Çünkü; insanlar tüketmek için üretmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu durum üretim yapan işletmeler için bir avantaj olarak görülmektedir. Çünkü; insanoğlu var oldukça üretime olan ihtiyaç kendisini iyiden iyiye hissettirecektir. Bu durum üretim yönetimi kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

İşletmelerin üretim için göstermiş olduğu rekabette var olabilmek ve pazarda etkin kalabilmek için teknolojik gelişmelerden faydalanmak ve insan ihtiyaçlarına odaklanmak önemli unsurlardır. Hepimizin bildiği gibi teknoloji hızla gelişmeye devam etmektedir. Bu durum işletmeler tarafından doğru ve verimli kullanıldığı takdirde üretim konusunda fayda sağlayacaktır.

Üretim Yönetiminin Amaçları Nelerden Oluşmaktadır ?

Üretim yönetimi temel olarak; hangi mal ve hizmetin üretiminin yapılacağını, ne kadar sayıda bu üretimin gerçekleştirileceğini, sahip olacağı özelliklerin neler olacağını ve kim tarafından hayata geçirileceğine dair çalışmaların yürütülmesini amaçlayan bir sistemdir. Burada dikkat ettiği diğer önemli nokta ise; tüm bu işlemlerin düşük maliyet ve yüksek kar dikkate alınarak gerçekleştirilmesinin sağlanmasıdır.

Üretim yönetiminin amaçları arasında yer alan diğer önemli husus; müşteri memnuniyetinin tesis edilebilmesidir. Buna yönelik olarak müşterilerin ihtiyaçlarının doğru bir şekilde tespit edilerek üretim faaliyetlerinin yapılması ve bu mal ve hizmetlerin doğru zamanda, doğru kitleye ulaşımının sağlanması önem taşımaktadır.

Tüm bunlar gerçekleştirilirken, stok düzeyinin düşük seviyede tutulması da, depo maliyetleri açısından dikkat edilmesi gereken etkenler arasında kendine yer bulmaktadır.

Teknolojik gelişmeler, küreselleşme, rekabetin giderek artması gibi unsurlar üretim yönetiminin amaçlarını çok daha çeşitli hale getirmiştir. Öyle ki; zaman içerisinde esneklik ve hız gibi unsurlar da üretim yönetimi amaçları arasında yer almaya başlamıştır.

Esneklik; işletmelerin, müşterilerin değişen ve çeşitlilik kazanan talepleri karşısında piyasaya seri şekilde mal ve hizmet aktarımı yapabilmesidir. Bunun yaparken maliyetlerin düşük tutulması işletme hanesine artı puan yazacaktır. Hız unsuru ise; müşterilerin taleplerine hızlı bir biçimde karşılık vermek demektir.

Üretim Yönetiminin Faydaları Nelerdir ?

Üretim yönetimi sayesinde firma ve işletmeler rekabet ortamı bulmaktadırlar. Bu rekabetten kazançlı çıkmak için; doğru üretimin, doğru miktar, doğru müşteri ve doğru zaman ile yoğrulması kaçınılmaz bir gerçektir.

Üretim yönetimi farklı departmanları destekler. Pazarlama, satış, finans gibi şirketin çeşitli departmanların ilişkisini kuvvetlendirir. Pazarlama departmanı kaliteli ürünlerin satışının rahat yapıldığını keşfedebilir ve bunun akabinde finans departmanı gerçekleşen satış işleminin ardından daha fazla fon alabilir.

Firma, etkin ve doğru planlanmış üretim yönetimi sayesinde kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini gerçekeştirebilir. Bu da firmanın gelişimini ve müşteriler arasındaki güvenini olumlu etkilemektedir.

Üretim yönetimi; geçmişten günümüze bakıldığı zaman giderek önem kazanan ve teknolojik gelişmeler, uluslararası ticaret gii unsurlar devam ettikçe daha da değer kazanacak bir kavramdır. İşletmeler burada rekabetten kaçınmak yerine; doğru ve akılcı planlamalar yaparak pazardan daha fazla pay alma yolunu tercih etmelidirler.

Bu da doğru zamanda, doğru oranda, doğru yerde ve doğru müşteriye hitap eden mal ve hizmetlerden geçmektedir. Sağlanacak ürün çeşitliliği farklı müşteri kitlelerine erişim açısından önemli bir faktördür. Bu unsurlar dikkate alındığında üretim yönetimi üzerinde dikkatle çalışılması gerekilen bir kavram olarak bizleri karşılamaktadır.

Çeşitli içeriklere erişmek için ana sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Kaynakçalar

https://www.iienstitu.com/blog/uretim-yonetimi-nedir-neden-onemlidir

http://yshkalip.com/uretim-yonetimi-sureci/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku