Business is booming.

Vaka Sayısı Azalıyor Mu? Borsalar ve Altın Ne Olacak?

0 283

Korona virüsü salgını Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edildikten sonra ülkeler panik yaşamaya başladı. Çin tarafından ve Asya tarafından yoğunluğunu gösteren bu salgın şu an dünyanın Batı tarafında yoğunluk gösteriyor. Bu hastalıkla beraber küresel ekonomide bir durgunluk yaşanıyor. IMF, Dünya bankası ve çeşitli derecelendirme kurumları tarafından resesyon sinyalleri verilmişti. Bu sinyaller sonrası başta FED olmak üzere ülkelerin merkez bankaları çeşitli hamle paketlerini açıkladılar. FED milyarlarca para basma kararı aldı ve çeşitli ülkelere destek oluyor. Avrupa merkez bankasıda para bastığını ve reel ekonomiler için destek olacaklarını açıklamıştı.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Devam eden bu küresel salgınla beraber başta Çin olmak üzere daha sonra Avrupa, belli eyaletlerle Amerika ve ülkemiz sokağa çıkma yasakları uygulamaya başladı. Bu sokağa çıkma yasakları ülkelerin ekonomilerine olumsuz yansıdır. Yasakla beraber arz ve talep şokları yaşanmaya başladı. Bununla beraber işsizlik rakamları artmaya başladı. Amerika’dan gelen verilere göre 1 hafta da işsizlik maaşı başvuruları 6 milyon üzerine çıkmış ve işsizlik sayısı rekor kırmaya başlamıştı. Buna rağmen piyasalarda son birkaç gündür toparlanma görmekteyiz. Finansal piyasalarda yani borsalarda bir artış görmekteyiz.

Reel piyasalarda durum pekte iyi gitmese de finansal piyasalar daha ılımlı ilerliyor. İlaç haberleri, Avrupa’da ölüm artışlarının yavaşlaması ve Asya tarafında hayatın yavaş yavaş normalleşmesi piyasaları umutlandırıyor. Fakat reel piyasalar her zaman finansal piyasalardan daha sonra hareket ettiği için gündelik yaşamda ki ekonominin etkilerini daha sonra göreceğiz.

Altın fiyatları küresel risk ve borsaların rekor düşüşleri sebebiyle artış göstermişti. Bugünde altın fiyatları yükselişini devam ettiriyor. Bu yükseliş sürer mi bunun cevabını korona virüsü ve piyasalar verecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku