Business is booming.

Varant Nedir? Varant Nasıl Alınır? Varant’ın Özellikleri Nelerdir?

0 5.613

Yatırım yapmak isteyenler için birçok seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekleri mobil uygulama kullanıyorsanız yatırım kısmında görebilirsiniz. Mobil uygulama dışında da yatırım işlemleri bulunmaktadır. Bu uygulamalar dışında forex, coin ( kripto para ) yatırımları da yapabilirsiniz. Bu yazımda size normal bir banka uygulamasından alıp yatırım yapabileceğiniz bir yatırım aracından bahsetmek istiyorum. İsmini her ne kadar borsa, dolar, altın, euro kadar çok duymasak bile aslında birçok yatırımcısı olan bir yatırım aracı bu. Varant‘tan bahsedeceğim.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Varant Nedir?

Varant, riski yüksek olan, kaldıraçlı sistemi olan ve önemi her geçen gün artar bir yatırım aracıdır. Varant ; Finans sektöründe, varant yatırımcısına bir dayanak varlığı, belirli bir fiyattan ve belirli bir vade içerisinde alma ya da satma hakkı veren finansal enstrümandır.

Varant’ın Özellikleri Nelerdir?

  • Varant’ta kaldıraçlı sistem uygulanmaktadır.
  • Komisyon ücretleri oldukça düşüktür.
  • Mobil uygulamalar üzerinden varant işlemleri yapılabilir.
  • Aracı kurumlar ile varant işlemleri yapılabilir.
  • Alım hakkı veren varant işlemi bulunmaktadır.
  • Satım hakkı veren varant işlemi bulunmaktadır.
  • Varant’ta risk yatırılan para ile sınırlıdır.
  • Varant’lar borsanın sigorta ürünleri olarak görülür.

Varant Nasıl Alınır?

Varant almak istiyorsanız öncelikle bir banka hesabınız olması gerekmektedir. Varant almak için bankanızın birebir şubesiyle görüşebilirsiniz. Veya varant almak istiyorsanız bankanızın mobil uygulaması üzerinden de destek alabilirsiniz. Bir diğer varant alma hesapları için bankalarınızın anlaşmalı olduğu yatırım firmalarından varant işlemleri yapabilirsiniz.

Varant Örnek

Varant ile ilgili örnek verecek olursak en anlaşılır örnek bilet üzerinden olacaktır.

Diyelim ki 2 ay sonra bir otobüs seyahati yapacaksınız ve gideceğiniz yer çok popüler. Bundan dolayı seyahatin yaklaştığı dönemde bilet fiyatlarının arttığını biliyorsunuz. Bileti yüksek fiyattan almamak için 2 ay öncesinden belirli bir ücret vererek bileti kendinize ayırma işlemi yapıyorsunuz. Bir nevi sigorta işlemi yapmış oluyorsunuz.

Varant’ta da mantık bu şekilde işliyor. Bir menkul kıymeti bir vadeye kadar belirli bir fiyattan alıyorsunuz. Vadesi geldiği kazanç/zarar elde ediyorsunuz. Tabii duruma göre artık işlem yapmış olduğunuz varant ne durumda ise onu elde ediyorsunuz.

Varant Fiyatını Etkileyen Faktörler

Varantların değerleri; dayanak varlığın spot fiyatı, oynaklık, faiz seviyesi, kullanım fiyatı, vadeye kalan gün ve temettü miktarı olmak üzere başlıca 6 faktörden etkilenmektedir.

Birikimlerinizi varantlar üzerinden değerlendirmek istiyorsanız bu faktörleri bilmelisiniz. Böylelikle fiyatlarda yaşanacak olan değişmelere göre pozisyon alabilirsiniz.

Varant Pozisyonları

  • Varant’ta alım hakkı veren yani yukarı yönlü pozisyon vardır.
  • Varant’ta satım hakkı veren yani aşağı yönlü pozisyon vardır.

Varant’ta sadece yükselirken değil düşerken de kazanma ihtimaliniz vardır. Bundan dolayı yatırımcılar portföylerinde varantı bir sigorta olarakta kullanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku