Business is booming.

Walmart Nedir? Perakendecilik Sektörünün Amirali ” Walmart”

0 208

Perakendecilik sektörü dünya ekonomisinin çok önemli paydaşlarından. Dünya ekonomisi içinde birçok sektörde lider firmalar bulunmaktadır. Telefon için “Apple” araba için “Ford” bilgisayar için “MSİ” gibi firmalar bulunduğu alanlarda oldukça iyi konumda yer alırlar. Walmart ise perakendecilik sektörünün liderleri arasında yer hatta lideri olduğunu da rahatça söyleyebilirim.

Gelin birlikte Walmart’ın incelemesini yapalım. Walmart Nedir? Ne zaman kurulmuştur? Ne kadar çalışanı vardır? Bunları araştırdım. Yazımda okuyabilirsiniz.

Walmart Nedir?

Walmart, Amerikan yapımı olan Sam Walton tarafından kurulmuş dünyada birçok şubesi bulunan perakende satışı yapan bir mağaza zinciridir. Amerika ekonomisinin büyümesinde oldukça yüksek bir payı vardır. Amerika’nın ünlü dergisi Fortune‘nin 2007 yılında ki bir sayısında “En çok yatırım yapan 500” arasında girmiştir. Amerika’da birçok kent ve eyalette şubesi bulunmaktadır. Walmart’ın en büyük rakipleri Metro, Carrefour ve Tesco olarak bilinmektedir.

Walmart’ın Kuruluş Tarihi ve Kurucusu

2 Temmuz 1967 yılında Sam Walton tarafından Amerika’nın Arkansas kentinde kurulan Walmart’ın ilk şubesi küçük bir dükkandı.

Walmart’ın Resmi Web Sitesi : https://www.walmart.com/

Çalışan Sayısı ve Şube Sayısı

Amerika’da olmak üzere 2.2 milyon insan çalışmaktadır ve Dünya genelinde ise (son olarak 27 ülkede) 11000 den fazla mağazası bulunmaktadır. Şuan için son rakamlara göre 256 milyar dolar cirosu olduğu bilinmektedir. Türkiye’nin gayrisafi milli hasılası 250 milyar dolar olduğu düşünülürse Wal Mart şirketten öte bir devlet olarak nitelendirilebilir. Türkiye ekonomisi kadar bir paranın döndüğü mağaza zinciri diyebiliriz.

SONY NE ZAMAN KURULDU? PLAY STATİON 5 NE ZAMAN ÇIKACAK?

Walmart’ın Avrupa Geçmişi

Walmart, sadece Amerika ve Meksika ile sınırlı kalmayıp 2006 yılında Almanya pazarı üzerinden Avrupa’ya açılmak istedi. Yapılan denemeler başarısız olunca, istenilen talep olmayınca Walmart’ın bütün Almanya’da ki mağazaları Metro grubuna devredildi.

Birleşik Krallık ASDA

ASDA – Birleşik Krallık

Perakende devi Walmart’ın , 1999 yılında Birleşik Krallık’ın en büyük süpermarket zincirlerinden biri olan Asda’yı bünyesine katması geniş yankı uyandırmıştı. Bununla birlikte geçtiğimiz yıllarda Walmart, Asda’yı, Birleşik Krallık’ın bir diğer büyük süpermarket zinciri olan Sainsbury’s ile birleştirmeyi planladığına dair bir açıklama yapmıştı. Bu açıklama sonrası yeni bir büyüme projesi devreye girecek gibi duruyor.

Kanada WM Şubesi

Kanada

ABD’li perakende devi, Kanada’da eczane, kişisel bakım hizmetleri sunduğu Walmart Supercentre isimli mağazaları ile faaliyet göstermektedir.

Meksika Şubesi

Mexico City – Condesa – Grocery Store – Superama

Meksika’nın en önemli süpermarket zinciri Superama, Walmart’ın çatısı altında yer alıyor. Bununla birlikte Meksika ve Orta Amerika’da, düşük fiyatlara gıda ürünleri ve ev eşyaları satan indirim mağazası zinciri Bodega Aurrera da Walmart’ın kontrolü altındadır.

AYRICA WALMART’IN AFRİKA, JAPONYA, ÇİN GİBİ YERLERDE DE BİRÇOK ALT MAĞAZA ZİNCİRİ BULUNMAKTADIR.

Walmart’ta Fiyatlar Uygun Mu?

Walmart’ın kendi sitesine girdiğiniz zaman fiyatları rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Site dili İngilizce onu çevirip kontrol edebilirsiniz. Tabii Amerika’da yaşayan bireylere göre fiyatlar uygun olabilir fakat 2020 şubat ayı dolar/tl kuruna göre düşününce bize pahalı gelebilir.

Örnek olsun diye sizler için ekran görüntüsü paylaşayım.

Walmart Apple İphone Fiyatları Ekran Görüntüsü

İphone 7 – İphone 9 – İphone 8 Plus – Orada yaklaşık olarak aylık 2000 Dolar kazanıyorsunuz. Fiyatlar oldukça uygun.

Walmart Sitesi Ekran Görüntüsü

Yazımı okudunuz için teşekkür ederim.

Ekonomi, finans, ticaret, girişimcilik, yatırım gibi birçok konuda bilgi sahibi olmak için sitemizi sık sık ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.