Business is booming.

Wright Kardeşler Kimdir? Motorlu Uçak’ın İcadı

0 2.103

Bilim insanları, yaşadıkları dönemlerde bir çok alanda damga vurmuş insanlardır. Bu insanlar yaptıkları icatlar ile adeta dünyanın geleceğine yön vermiş, gelecek nesillere yeni hayat şansları sunmuşlardır. Günümüzde ulaşım sektöründe ve askeri alanda kullanılan en önemli aletlerden biri olan uçak, dünya tarihinin şüphesiz en önemli icatlarından biridir. Uçak, sadece ulaşım ve askeri değil, lojistik anlamında da hayatımızı kolaylaştıran bir alet olarak tarihe geçmiştir.

Wright Kardeşler Kimdir?

Orville (19 Ağustos 1871), Wilbur (16 Nisan 1867) doğumlu iki Amerikalı kardeş. Amerika’da doğup büyüyen bu kardeşler hayatları boyunca icat ve girişimlerle uğramışlardır.

1903 yılında ilk motorlu ve yönlendirilebilir uçağı yapan Wright kardeşler, bu girişimden kısa bir süre sonra da tam fonksiyonel bir uçakla ilk uçuşlarını gerçekleştirdiler. Bu icatları sonrası yeni yüzyılın başında yepyeni bir çağın kapılarını açtılar.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Wilbur, 16 Nisan 1867 yılında Millville, İndiana’da ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Milton Wright Protestan bir rahipti ve annesiyse Susan Catherine Koerner’di. 1871’de doğan kardeşi Orville ise aralarındaki dört yaşa rağmen en yakın arkadaşıydı.

Bu iki mucit kardeş lise eğitimleri sonrası herhangi bir eğitim almadılar ve sadece icatlarına odaklandılar.

Wright kardeşlerin uçağı icat etmesinde ki iştahın başlangıcı babaları olduğu söylenmektedir. Babaları, yurt dışı seyahatlerinden hediye getiriyor. Getirdiği hediyeler içinde helikopter olması Wright kardeşlerin uçaklara olan merakını arttırdı.

Gazete kuran Wright kardeşler daha sonra bisiklet dükkanı işine girdiler. Hayatlarında her zaman girişim yapmışlardı.

Uçak Nasıl Bulundu?

Farklı mekanik projeler tasarlayan ve dönemin bilimsel araştırmalarını takip eden Wright kardeşler, Alman havacı Otto Lilienthal’ı da yakından izliyorlardı. Lilienthal bir planör kazasında hayatını kaybettikten sonra Amerikalı kardeşler onun kaldığı yerden uçuş araştırmalarını sürdürmeyi kafaya koydular. Böylece kendi tasarımlarını üretmek ve test etmek için Kuzey Carolina’da bulunan ve güçlü rüzgarlarıyla bilinen Kitty Hawk’a gittiler.

Uçuş için uygun kanatları tasarlamaya çalışırken kuşların havada kanatlarını eğme açılarını gözlemleyen kardeşler bu hareketleri kopyalamak amacıyla kanat eğimi adını verdikleri yeni bir uçuş terimini ortaya attılar. Bu eğimi kontrol etmek için bir dümen geliştiren Wright kardeşler böylelikle o güne kadar yapılmış planörlerden tamamıyla ayrı, kontrol edilebilir bir uçan makine icat ettiler. 1903 yılının Aralık ayında ilk uçağın test sürüşünü yapan Wilbur, tam 59 saniye havada kalarak ve 250 metrenin üzerinde kalarak bir ilk gerçekleştirdi.

Ne yazık ki bu başarıları gerçekten de hem basına hem de uçuş alanında çalışan kimselere inanılmaz gelmiş olacak ki dünya çapında tanınmaları kolay olmadı. Amerika Birleşik Devletleri’nde aradıklarını uzun süre bulamadılar. Böylece Wilbur Wright 1908’de icatlarının tanıtımını başka ülkelerde yapmak için Avrupa’ya gitti. Mucit kardeşlerin hak ettikleri şöhrete kavuşmaları da burada gerçekleşti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.