Business is booming.

Yevmiye Defteri Nedir? Muhasebecilik Dersleri Defter Konusu

0 163

Muhasebecilik kavramlarından aşina olduğumuz bir kavram olan “Yevmiye Defteri” ne anlama gelmektedir? Muhasebede kayıt tutma işlemleri nasıl yapılır? İşlem sırası ve tarih nasıl ayarlanır? Yevmiye Defterinin içeriği ve kullanımı hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

YEVMİYE DEFTERİ NEDİR?

Muhasebe işlemlerinde kullanılan bir araçtır. Muhasebede kayıt tutma işleminin başlangıcında konu olan işlemlerin tarih sırasına göre belirlenmesi için kullanılır. Günlük olarak tutulan bu defterde maddeler halinde işlem yapılır.

Muhasebe işlemleri üç aşamada gerçekleşmektedir. Bu işlemler ; belgelerin toplanması, kayıt altına alınması ve mali tabloların oluşturulması şeklindedir. Muhasebe işlemlerini bu 3 işlemle ele alırsak yevmiye defteri bu 3 işlem içinde ilk sırada yer alır. Bu defter belgelerin kayıt alınması bakımından çok önemlidir.

Yevmiye defterinde yer alan kayıtlar büyük defter olan Defter-i Kebir’e kayıt edilir. Muhasebede gelecek dönemlerde hata yapılmaması adına yevmiye defterinin günlük kontrolü oldukça önemlidir. Bu işlemler düzenli ve sıralı şekilde yapılmalıdır. Bu muhasebe defteri hata payını en aza indirmeye yarar ve hataların bulunmasını kolaylaştırır.

İŞLETME BÖLÜMÜ MEZUNLARI NE İŞ YAPAR? TIKLAYIN

Kelime Anlamları

Yevmiye kelimesi gündelik anlamına gelmektedir. Bundan dolayı bu defter için günlük defterde denilmektedir. Muhasebe işlemlerinde bu defter günlük olarak tutulur.

ÖRNEK YEVMİYE DEFTERİ RESMİ

yevmiye anlami-nedir.com

YEVMİYE DEFTERİNİN İÇİNDE YER ALAN MADDELER KALEMLER NELERDİR?

  1. Madde Sıra Numarası
  2. Tarih
  3. Borçlu Hesap
  4. Alacak Hesap
  5. Açıklama (Belge Numarası vb. diğer maddeler)
  6. Tutar

Yevmiye Maddesi Yazılırken Nelere Dikkat Edilir?

Yevmiye defterini kullandığınız zaman hesap numaralarını öğrenmek için hesap planından faydalanabilirsiniz. Defterde, hesap isimleri daima büyük harfle yazılır. Hesap isimleri arasında boşluk bırakılmaz varsa bile üstü çizilerek iptal edilmesi gerekir. Borç ve alacak tutarlarının mutlaka aynı olması gerekiyor. Yoksa işlem kabul görmez. Yevmiye defterinde madde numarasının önünde büyük defter sayfa numaralarını gösteren iki sütun bulunmaktadır. Bu kısımlara hesapların büyük defterde hangi sayfalarda yer aldığı yazılır. Yevmiye defterinin her sayfasının bitiminde sayfa toplamı alınarak en alta yazılır. Toplam sonraki sayfanın üstüne de geçirilir.

Yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ekonomi Haberleri, ekonomi bilgileri, ekonomi terimleri için sitemizi sık sık ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.